Bir Fincan Salep Kaç Kalori

Bir Fincan Salep Kaç Kalori
Bir Fincan Salep Kaç Kalori

Kış mevsiminin, soğuğa karşı dayanılır bir hale gelebilen lezzetli olan bir fincan salep kalori değeri ve şeker içeriğinin yüksek olduğu bir içecek çeşididir. Aslında doğru telaffuz etmek gerekirse sahlep değip salep olan bu içecek çeşidinin ham maddesi orkide bitkisinin kök yumrularıdır. Salep, orkide kökündeki yumruların toz şeklinde olması durumunda elde edilir. Süt ile birlikte açılmaya başlayan salep tozunun çicek kaynaklı olarak kendine özel koku ve lezzeti de oldukça davetkar olarak söyleyebiliriz.

Tarçın ile zenginleştirilen bu kış içeceği, ülkemizdeki üretim yeri ise Burdur-Bucak’dır. Farklı bölgelerde de yetiştirilme imkanı olan salep orkidesi, kış aylarının en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. İnsanın içini ısıtan bir içecek olmasıyla birlikte baş ağrısı, yorgunluk, stres, öksürük ve soğuk algınlığı gibi pek çok duruma fayda göstermektedir. Saf salep yapısında bol miktarda A ve C vitamini aynı zamanda protein içeriğine sahiptir. Gelişim çağındaki çocukların süt tüketimini arttırabilmek açısından lezzetli bir yöntem olarak tercih edilebilir. Tabi salep tercihini ev yapımı olarak kullanmanız durumunda daha faydalı olacaktır. Peki bir fincan salep kaç kalori? Salep kilo aldırır mı? 

İçerik Başlıkları

Bir Fincan Salep Kaç Kalori

Bir fincan salep kaç kalori? Kış aylarının oldukça sevilen içeceklerden biri olan salep, yaklaşık olarak 185 kalori değerindedir. İçeriğine tercih ettiğiniz süte göre kalori değerinde de değişimler olacaktır.

Salep Kaç Kalori

Hazır toz saleplerinin içeriğini incelemeniz durumunda ne yazıkki şeker miktarının oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Şeker ve tatlandırıcı içeriğinin yüksek olması durumunda sağlıklı içecekler kategorisinde yer almamaktadır. Daha sağlıklı bir salep için saf salep tozunu yarım yağlı süt ile birlikte karıştırmanız durumunda pişirebilirsiniz. Üzerine de oldukça faydalı olan baharatlardan tarçını ilave edebilirsiniz. Peki salep kaç kalori?

 • 1 bardak salep kaç kalori? 1 su bardağı (200 ml) salep yaklaşık olarak 185 kalori değerine sahiptir.
 • 1 kahve fincan salep kaç kalori? 1 fincan (150ml) salep yaklaşık olarak 140 kalori değerindedir.
 • 250 ml salep yaklaşık olarak 235 kalori değerine sahiptir.
Salep Faydaları Nelerdir
Salep Faydaları Nelerdir

Salep Faydaları Nelerdir

 • En popüler faydalarından biride mideye olan olumlu etkisi. Salip sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan ve midenin yumuşamasını sağlayan bir içecek çeşididir.
 • Sıcak salep tüketimi boğazların da yumuşamasını sağlar. Kışın kuru öksürük veya boğaz şişliği gibi durumlarda tüketimi tercih edilebilir.
 • Sindirim sistemi ve hazımsızlıkla birlikte kabızlık gibi sorunların iyi geldiği de bilinmektedir.
 • Özellikle de kalsiyum başta olmakla birlikte, potasyum ve sodyum miktarı da yüksek olmasından dolayı kemik gelişimini desteklemektedir.
 • Metabolizmanın hızlanmasını destekler.
 • Üzerine tarçın ilave etmenizle birlikte ara öğünlerdeki tatlı ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.
 • Baş ağrısı, stres ve yorgunluğun giderilmesini destekler.
 • Uzun süreli tokluk hissi yaratmasından dolayı kilo vermeyi de destekler. Ancak ev yapımı salep tüketimini tercih etmenizi öneriyoruz.
Salep Kilo Aldırır Mı, Diyette İçilir Mi
Salep Kilo Aldırır Mı, Diyette İçilir Mi

Salep Kilo Aldırır Mı, Diyette İçilir Mi

Tüketimini ne kadar yaptığınıza bağlı olarak değişim gösteren bir cevap olmasıyla birlikte salep kilo aldırır mı? Sorusuna kısa bir şekilde evet diyebiliriz. Bunun nedeni ise içeriğindeki şeker miktarının yüksek olmasından kaynaklıdır. Bununla birlikte diğer bir ayrıntı ise klasik saleplerin hazırlanma esnasında tercih edilen sütün yağ oranıdır. Eğer salep tozunu light veya yarım yağlı süt ile küçük bir fincan hazırlamanız durumunda ve üzerine bol miktarda tarçın eklerseniz kalori miktarında da düşüş olacaktır.

Kışın ara öğünlerde, her gün düzenli olarak tüketimi sağlanmaması durumunda salep tüketebilirsiniz. Yarım yağlı süt ile birlikte hazırlamanız durumunda 205 gramında 104 kalori değerine sahiptir. Bu miktar az önceki belirtilen verilerde 185 kalori olduğunu hatırlayalım. Aynı zamanda ekstra olarak şeker ilavesi yapmamanızı da tavsiye ediyoruz. İsteğinize göre süt tercih etmeden de yalnızca su ile birliktede salep hazırlamanız mümkündür. Metabolizmanın hızlanmasını destekler ve kan şekerinin düzenlemesini sağlayan tarçın baharatı ile birlikte sağlıklı bir içecek de elde edebilirsiniz.

Ev yapımı salep ile birlikte yarım yağlı veya yağsız süt ile hazırlanan salepler çok daha sağlıklı olacaktır. Bu durumda diyet programlarında sorun oluşturmayan bu seçeneği ara öğünlerinizde de tercih edebilirsiniz. Ayrıca şeker hastalığı olan kişiler bu içecekten de uzak durmasını tavsiye ederiz.