Bıldırcın Eti Kaç Kalori

bıldırcın eti kaç kalori
bıldırcın eti kaç kalori

Sülüngiller ailesinden olan bıldırcının bir kuş türü olduğu bilinmektedir. Küçük bir vücut yapısına sahip olduğundan dolayı küçük ortamlarda yaşayabilmektedir. Bıldırcının en önemli besin kaynakları arasında bitki tohumları ve küçük böcekler bulunmaktadır.

Yılın birçok zamanını göçebe olarak geçiren bıldırcın, tahıl tarlalarının etrafında çok sık görülmektedir. Bıldırcın av hayvanı olduğundan eti bol tüketilmektedir.

Bıldırcının yumurtasının ne kadar lezzetli olduğunu neredeyse herkes bilir. Osmanlı saray mutfağının en değerli besinleri arasında yer alan bıldırcının eti de en az yumurtası kadar lezzetlidir. Osmanlı mutfağından günümüze miras kalan bıldırcın eti tam bir protein kaynağıdır.

Besin değeri oldukça yüksek olan ‘Bıldırcın eti kaç kalori, sağlığa faydaları nelerdir?’ Bıldırcın etinin kalori değerleri, sağlığa faydaları ve besin değerleri hakkında tüm detaylara bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bıldırcın Eti Kaç Kalori

Bıldırcın eti içeriğinde çok yüksek miktarda protein barındırmaktadır. Sağlıklı tüketimi için fırında, ızgarada veya haşlayarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bıldırcın eti lezzetiyle kendisini çok sevdirdiği için kalori değerleri özellikle avcılar tarafından çok merak edilen bir besin türüdür. Peki, ‘Bıldırcın eti kaç kalori?’ İşte bıldırcın etinin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen bıldırcın eti 2 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen bıldırcın eti 192 kalori değerindedir. Kalori değerlerinde 12 gram yağ ve 19 gram protein barındırmaktadır. Bıldırcın eti içeriğinde karbonhidrat barındırmaz.
 • 120 gram gelen bıldırcın eti 230 kalori değerindedir. Kalori değerlerinde 14 gram yağ ve 23 gram protein barındırmaktadır.
 • 150 gram gelen 1 porsiyon bıldırcın eti 288 kalori değerindedir. Kalori değerlerinde 18 gram yağ ve 29 gram protein barındırmaktadır.

Pişmiş Bıldırcın Eti Kaç Kalori

Bıldırcın eti geleneksel Türk mutfağında en fazla tüketilen etler arasında yer almaktadır. Ayrıca düşük kalorili bir et olduğundan diyet öğünlerinin en kıymetli besinlerinden biridir. İçeriğinde çok sayıda besin maddesini ve vitamini barındıran bıldırcın etinin haşlanarak, ızgarada ya da fırınlanarak pişirildikten sonra tüketilmesi sağlıklı tüketimi açısından çok önemlidir. Peki, ‘Pişmiş bıldırcın eti kaç kalori?’ İşte pişmiş bıldırcın etinin kalori değerleri;

 • 30 gram gelen köfte büyüklüğünde derili pişmiş bıldırcın eti 53 kalori değerindedir. Kalori değerlerinde 3 gram yağ ve 7 gram protein barındırmaktadır.
 • 100 gram gelen derili pişmiş bıldırcın eti 174 kalori değerindedir. Kalori değerlerinde 9 gram yağ ve 22 gram protein bulunmaktadır.
 • 150 gram gelen derili pişmiş bıldırcın eti 263 kalori değerindedir. Kalori değerlerinde 14 gram yağ ve 34 gram protein barındırmaktadır.

Bıldırcın Etinin Besin Değerleri

Bıldırcın etinin düzenli olarak tüketilmesi solunum organlarının, böbreklerin ve karaciğerin sağlığını korumaktadır. İskelet sistemini düzenleyen, metabolizma hızını düzenleyen ve gastrointestinal sistemin sağlıklı işlemesini sağlayan bıldırcın etini özellikle erkekler tüketmelidir. Çünkü içeriğinde bol miktarda barındırdığı protein sayesinde vücutta kas yapmakta ve yağları da yakmaktadır. 120 gram gelen Bıldırcın etinin besin değerleri ise şöyledir;

 • Bıldırcın etinin içeriğinde karbonhidrat bulunmaz.
 • 23.44 gram Protein
 • 14,5 gram Yağ
 • 91 mg Kolesterol
 • 63,5 mg Sodyum
 • 259 mg Potasyum
 • 15,5 mg Kalsiyum
 • 291,5 iu A vitamini
 • 7,5 mg C vitamini
 • 4,5 mg Demir minerali

Bıldırcın Etinin Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın eti içeriğinde çok sayıda vitamini barındırmaktadır. İçeriğinde B1, B2 ve B6 vitaminlerini bol miktarda barındıran bıldırcın eti, mineral, yağ asitleri, niasin ve Pantotenik asit bakımından da çok zengin besinler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda proteinlerin yapı taşı aminoasit bıldırcın yumurtasının içeriğinde bol miktarda bulunduğundan çocuklarda bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini desteklemektedir.

bıldırcın eti faydaları nelerdir
bıldırcın eti faydaları nelerdir

Peki, ‘Bıldırcın etinin sağlığa faydaları nelerdir?’ İşte bıldırcın etinin sağlığa faydaları;

Kas, eklem ve romatizma ağrısı olanların bıldırcın etini bol tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bıldırcın eti için doğal bir ağrı kesici denilebilir.

Kum ve taşların düşürülmesinde etkili besinler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Yine bıldırcın etinin içeriğinde barındırdığı mineraller, sağlığa zarar veren maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Protein ve vitamin bakımından çok zengin olan bıldırcın eti, özellikle içeriğinde bol miktarda A ve E vitaminleriyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

Kanserli hücrelerle vücudun etkili bir şekilde savaşması ve mevsim geçişlerinden sağlığın etkilenmemesi için bıldırcın eti düzenli olarak tüketilmelidir. Ancak bıldırcın etini tüketirken ölçü kaçırılmamalıdır.

Akciğer hastalıklarının yanı sıra solunum yollarında yaşanan sağlık problemlerinin tedavisini de desteklemektedir. Özellikle nefes darlığı şikayetine kısa zaman içerisinde son vermektedir. Astım rahatsızlığı olanların zaman zaman bıldırcın eti tüketmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Uzun süreli öksürükten de bıldırcın eti sayesinde kurtulmak mümkündür.

İçeriğinde yüksek miktarda barındırdığı A vitamini sayesinde hücreleri yenilemektedir. Ayrıca bu vitamin, hasar gören hücrelerinde hızla yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Kendilerini tepeden tırnağa yenilemek isteyenlerin, bıldırcın etinin içerdiği minerallerden mutlaka istifade etmesi gerekmektedir.

Mide ve bağırsaklarında sağlık problemleri yaşayanlar bıldırcın eti tüketmelidir. Bağırsaktaki parazitleri kısa sürede temizlemekte ve mide asitlerini dengelemektedir.

İnsanların asırlardan beri tükettiği bıldırcın eti yüksek miktarda barındırdığı protein sayesinde kas ve kemik gelişimini desteklemektedir. Çocukların kemik yapısının güçlenmesi için doktor tavsiyesi alınarak dönem dönem çocuklara bıldırcın eti yedirilebilir.

Bıldırcın Eti Nasıl Pişirilmelidir?

Bıldırcın etinin sağlıklı tüketimi için pişirme yöntemi çok önemlidir. Bıldırcın eti pişirilirken uzun süre pişirmemeye çok dikkat edilmelidir. Çünkü bıldırcın eti uzun süre ateşte kaldığı zaman içeriğindeki vitamin değerlerini kaybetmektedir. Bunun içinde iyi ateşte kısa süre pişirilmelidir.

Açık havada bıldırcın eti nasıl pişirilmelidir? Bıldırcın etinin açık havada en iyi tüketim şekli şüphesiz ızgarada pişirilmesidir.

Bıldırcın etini zahmetsiz bir şekilde pişirerek tüketmek isteyenler ise fırınlama yöntemini tercih etmektedir. Fırında lezzetli bir bıldırcın eti pişirmek için bıldırcın eti açıldıktan sonra marine sosuna yatırılmalıdır. Ayrıca 180 derece ısıda 45 dakika pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Bıldırcın eti restoranlarda ise lezzetli bir iç pilavıyla hazırlanan bıldırcın dolması olarak servis edilmektedir.