Beslenmede Kaçamaklar Nasıl Dengelenir

Beslenmede Kaçamaklar Nasıl Dengelenir
Beslenmede Kaçamaklar Nasıl Dengelenir

Kaçamaklar Nasıl Dengelenir

Karbonhidrat kaçamaklarıyla birlikte süt/yoğurt/ayran tercih edilmelidir. Çünkü kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Hamur işlerinizde şeker yerine pekmez tercih edin yada kuru meyveler tercih ederek daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Böylece kilonuzu da kontrol altına almış olursunuz.

Diyet Kaçamakları ve Dengeleme Yöntemleri
Diyet Kaçamakları ve Dengeleme Yöntemleri

Diyet Kaçamakları ve Dengeleme Yöntemleri

Diyet yaparak sevdiğiniz tüm yiyeceklerden mahrum kalmanız anlamına gelmemektedir. ‘Diyet‘ bir diğer adıyla ‘Denge‘ anlamına gelmektedir. Gün içerisinde yediklerinizi dengelediğiniz sürece kilo almazsanız ve ideal kilonuz sınırları içerisinde kalacaksınız.

Kilo verme dönemindeyseniz ve uyguladığınız diyet programındayken neleri tüketmemeniz gerekmektedir ;

 • Mayonez, yağlı/kremalı/şeker içeriği yüksek soslar, et/tavuk bulyon (yağ içerikleri yüksektir)
 • İşlenmiş et ürünleri; salam, sosis, sucuk vb. et ürünleri koruyucu madde içermektedir. Tüketimi uzun süreli ve fazla olduğunda sağlık açısından zararlı olacaktır.
 • Yağ ve kolesterol içeriği oldukça yüksek olan ‘sakatatlar’ tüketimi önerilmemektedir.
 • Hazır meyve suları ve şekerli gazlı içecekler.
 • Kızartma sebzeleri yada etli yemekleri kızartarak tüketmek kalori miktarının yükselmesini sağlar. Bunun yerine fırın tepsisine yağlı kağıt sererek yiyecekleri pişirmeyi tercih edebilirsiniz.
Karbonhidrat Kaçamağı Yaptığınızda Nasıl Dengelersiniz (kek, pasta, börek, kurabiye vb.)
Karbonhidrat Kaçamağı Yaptığınızda Nasıl Dengelersiniz (kek, pasta, börek, kurabiye vb.)

Karbonhidrat Kaçamağı Yaptığınızda Nasıl Dengelersiniz (kek, pasta, börek, kurabiye vb.)

Beyaz un ve şeker içeriği açısından yüksek olan gıdaların tüketimi tokluk hissi vermek yerine yoğun bir şişkinlik hissi verir ve karın bölgesinde yağlanma, karaciğer yağlanması, bel ve basen bölgesinde kalınlaşma, ödem ve hazımsızlık gibi problemlere neden olmaktadır. Fakat bu yiyecekleri tamamen hayatımızdan çıkartmak pek mümkün değildir.

 • Örnek vermek gerekirse; Öğlen yemeğinizde 1 küçük poğaça/1 kurabiye yediğiniz gün = 5 dilim ekmek/2 porsiyon meyve/ 1 yemek kaşığı kadar yağ/ 150 ml süt kadar kalori almış olursunuz. Bu günün kahvaltısı 1 yumurta/1 dilim beyaz peynir/ 1 dilim ekmek/yağsız sebze şeklinde olabilir. Akşam yemeğinde ise protein ihtiyacınızı hafif şekilde karşılayarak 100 gram et, tavuk yada balık tercih edebilirsiniz. Ekmeksiz ve çorbasız tüketmeniz önerilmektedir. Gün içerisinde de mutlaka iki fincan yeşil çay tüketin.
 • Mercimek Köftesi veya Kısır Tükettiniz; 2 dilim ekmek yerine, 6 adet mercimek köftesi veya 5-6 yemek kaşığı kadar kısır tercih edebilirsiniz. Bunun yanında bir bardak ayran tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğinde de yine protein ihtiyacınızı karşılamayı ihmal etmeyin. Yine haşlama/ızgara et, tavuk veya balık tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Yaş Pasta Tüketilirse; Eğer ideal kilonuza yakınsanız bu kaçamağınızı öğlen yemeği yerine sayabilirsiniz. Fakat ideal kilonuzda değilseniz ve kilo probleminiz varsa mutlaka ikindi ara öğünü yerine yapmak en uygunu olacaktır.
 • Pizza/Hamburger Tüketilirse; Karbonhidrat ve protein açısından zengin bir kaçamak yapmış olursunuz. Fakat akşam yemeğinizde sadece az yağlı salata tüketmeniz ve yanında da bir bardak ayran içmeniz önerilmektedir.
 • Çikolata Tüketilirse; 2 küçük parça bitter çikolata tüketmek, 1 porsiyon meyveye eş değerdir. Bu yüzden ikisinden birini ara öğününüzde tercih edebilirsiniz.
Karbonhidrat Kaçamakları Sonucunda Neler Olur
Karbonhidrat Kaçamakları Sonucunda Neler Olur

Karbonhidrat Kaçamakları Sonucunda Neler Olur

Kilo artışı, hızlı acıkma, iştahın artması ve tatlı yeme isteği gibi şikayetlere neden olmaktadır. Karbonhidrat kaçamaklarıyla birlikte süt, yoğurt, ayran tercih edilmesi önerilmektedir. Çünkü kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Hafta Sonu Yapılan Kaçamaklar Nasıl Dengelenir
Hafta Sonu Yapılan Kaçamaklar Nasıl Dengelenir

Hafta Sonu Yapılan Kaçamaklar Nasıl Dengelenir

 • Tartılmayın : Pazartesi günü tartılmayın çünkü kilonuz fazla çıkacaktır ve moraliniz bozulacaktır. Tartıda göreceğiniz fazla çıkan kilonuz geçicidir. Muhtemelen hafta sonu yapmış olduğunuz kaçamaklardan dolayı vücudunuz da ödem meydana gelmiştir.
 • Bol Su Tüketin : Yapmış olduğunuz kaçamaklar sonrasında bol miktarda su tüketmenizi öneririz. Çünkü günde 2,5-3 litre su tüketmek vücudunuzda meydana gelecek ödemi engelleyecektir.
 • Bitki Çayı Tüketin : Siyah çay yada kahve tüketmek yerine günde 2 fincan yeşil çay, kiraz sapı veya mısır püsküllü bitki çaylarını tüketebilirsiniz.
 • Karbonhidratı Azaltın : Aşırı karbonhidrat tüketmek vücutta su oluşmasını sağlar. Bu durumda da kaçamak yapmış olduğunuz günden sonra tartıldığınızda görmüş olduğunuz kilo artışı görmenize neden olan etkenlerden biridir.
 • Egzersiz Yapın : Kaçamakları dengeleyebilmek için düzenli egzersiz yapmak iyi bir seçenektir.
 • Tuz Tüketimini Azaltın : Sodyum vücutta su tuttuğundan dolayı ödeme neden olmaktadır. Bu yüzden tuz tüketimine dikkat etmenizi öneririz.
 • Sebze ve Meyve Tüketin : Ödem atmaya yardımcı olan meyve ve sebzeyi ara öğünlerinizde ve ana öğünlerinizde tercih edebilirsiniz.