Bazlama Kaç Kalori

bazlama kaç kalori
bazlama kaç kalori

İç Anadolu yöremizde çok sık tüketilmekte olan bazlama, bir tür ekmektir. Hamurun mayalanmasıyla yapılan bazlama, mutfağımızda tost, pizza, sandviç gibi farklı lezzetlerde ana malzeme olarak kullanılmaktadır. Bazlama, Karadeniz yöremizde ise pıtıl ya da pıtpıt ekmeği olarak da bilinir. Çukurova yöremizde de köylerde yapılan bazlama oldukça fazla tüketilmektedir. Bazlamanın içerisindeki temel malzemeler şeker, un, maya ve tuzdur. Bu malzemeler ise diyette olanları ve kilo kontrolü yaparak yaşayanları kalori değerleri ile ilgili endişelendirmektedir. Gelin bir ekmek türü olan bazlamanın kalori değerlerini hep birlikte inceleyelim.

Bazlama Kaç Kaloridir

Bazlamanın kalori değerleri bazlama yapılırken hamurun ne kadar büyüklükte şekillendirildiğiyle bire bir ilişkilidir. Bazlama, tek porsiyonlukta hazırlanabilen bir ekmek türüdür. Büyük porsiyon bir bazlama yapmak içinde hamurun boyutu bir elin büyüklüğü kadar şekillendirilebilir. Beyaz undan da yapılabilen bazlamanın besin değerleri daha da yükseltilmek isteniyorsa çavdar, tam buğday, siyez veya kepekli unda kullanılarak hazırlanabilir. Bazlama, günümüzde marketlerden de hazır bir şekilde satın alınabilmektedir. Bir porsiyon bazlamanın standart ağırlığı 49,3 gramdır. Bazlamayı sevenler için kalori değerlerini araştırdık.

  • 49,3 gram gelen 1 tane bazlama 177 kalori değerindedir.
  • 50 gram gelen bazlama 179 kalori değerindedir.
  • 100 gram gelen bazlama 358 kalori değerindedir.

Peynirli Bazlama Kaç Kalori

Bazlamanın uzun süre tokluk hissi vermesi ve lezzetini artırmak için iç harcı ile de hazırlanabilir. Bazlamaya iç harcı hazırlarken mevcuttaki malzemeleri kullanabileceğiniz gibi damak zevkinize göre de iç harcı hazırlamanız mümkün. İç harcı olarak peynir ile hazırlanan bazlamanın kalori değerleri şu şekildedir;

bazlama kaç kaloridir
bazlama kaç kaloridir
  • 1 tane krem peynirli bazlama 172 kalori değerindedir.
  • 1 tane peynirli bazlama 498 kalori değerindedir.

Bazlama Tost Kaç Kalori

Bir ekmek türü olan bazlamanın arasına tost malzemeleri koyarak kendinize iyi bir kahvaltı ya da atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Sade bazlamanın sahip olduğu kalori değerlerine bir de tost yapmak için eklenen malzemelerin kalori değerleri eklenince doğal olarak yüksek kalori değerlerine sahip bir tost tüketmiş olacaksınız.

  • Kaşar peyniriyle yapılan bazlama tost 504 kalori değerindedir.
  • 1 tane karışık bazlama tost 500 kalori değerindedir.

Bazlamanın Besin Değerleri

İçeriğinde karbonhidrat barındıran bazlamayı daha bilinçli tüketmek için besin değerleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bazlamanın içeriğindeki vitamin ve mineraller şu şekildedir;

Bazlamanın 36,97 gramı karbonhidrattan, 5,01 gramı proteinden, 0.47 gramı yağdan, 235 mg sodyumdan, 56.67 mg potasyumdan, 1.32 gram liften, 0.76 gram demirden, 7.74 mg kalsiyumdan oluşmaktadır.

Unabella Sade Bazlama Kaç Kaloridir

Unabella sade bazlamanın sahip olduğu kalori değerlerinin yüzde 5’ini yağ, yüzde 80’ini karbonhidratlar ve yüzde 15’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Unabella sade bazlama 224 kalori değerindedir. 100 gram gelen Unabella sade bazlamanın besin değerleri ise 1,2 gram yağ (0,74 gram doymuş yağ), 43,45 gram karbonhidrat (2,6 gram şeker, 3,1 gram fiber), 8,2 gram proteinden (1500 mg sodyum) oluşmaktadır.

Unabella Tam Buğday Unlu Bazlama Kaç Kaloridir

Unabella tam buğday unlu bazlamanın sahip olduğu kalori değerlerinin yüzde 6’sını yağ, yüzde 77’siini karbonhidratlar ve yüzde 17’sini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Unabella tam buğday unlu bazlama 222 kalori değerindedir. 100 gram gelen Unabella tam buğday unlu bazlamanın besin değerleri ise 1,3 gram yağ (0,42 gram doymuş yağ), 40,63 gram karbonhidrat (3,1 gram şeker, 5,9 gram fiber), 9 gram proteinden (1 mg sodyum) oluşmaktadır.

Unlüx Bazlama Kaç Kaloridir

Unlüx bazlamanın sahip olduğu kalori değerlerinin yüzde 5’ini yağ, yüzde 80’ini karbonhidratlar ve yüzde 15’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Unlüx bazlama 228 kalori değerindedir. 100 gram gelen Unlüx bazlamanın besin değerleri ise 1,24 gram yağ (0,42 gram doymuş yağ), 44,6 gram karbonhidrat (1.05 gram şeker, 2,5 gram fiber), 8,28 gram proteinden (1 mg sodyum) oluşmaktadır.

Nimet Bazlama Kaç Kaloridir

Nimet bazlamanın sahip olduğu kalori değerlerinin yüzde 5’ini yağ, yüzde 80’ini karbonhidratlar ve yüzde 15’ini protein oluşturmaktadır. 100 gram gelen Nimet bazlama 224 kalori değerindedir. 100 gram gelen Nimet bazlamanın besin değerleri ise 1,2 gram yağ (0,79 gram doymuş yağ), 43,45 gram karbonhidrat (2,6 gram şeker, 3,1 gram fiber), 8,2 gram proteinden (877 mg sodyum) oluşmaktadır.

Bazlama Kilo Aldırır mı

Neredeyse her damak zevkine hitap edecek kadar lezzetli olan bazlamanın kalori değeri çok yüksek olan bir ekmek türü olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bazlama yüksek kalori değerinden dolayı istenmeyen kilolara neden olabilir. Bazlamanın içeriğindeki kalori değerlerinin önemli bir kısmı karbonhidratlardan ve yağdan gelmektedir. Bu da bazlama tüketilerek alınan kalorilerin rahatlıkla kiloya dönüşmesine neden olabilir. Bazlamayı çok seviyor ancak kilo alarak da şişmanlamak istemiyorsanız bazlama tükettiğiniz günlerde daha fazla egzersiz yapmalısınız. Örneğin günlük yürüyüş sürenizi artırabilirsiniz.

Diyette Bazlama Yenir mi

Kahvaltı sofralarının ve çay saatlerinin sevilen ekmek türlerinden olan bazlamayı diyet yapanların ve kilo kontrolü yaparak yaşayanların tüketmesini uzmanlar kesinlikle tavsiye etmiyor. Hatta bazlamanın içerdiği yüksek karbonhidrattan dolayı diyet listelerine ucundan kıyısından dahi girmesi söz konusu olamaz. Diyetteyken kendinizi şımartmak için yapacağınız bir bazlama kaçamağı dahi günlük almanız gereken kalori miktarını istenmeyen seviyelere çıkarabilir. Siz siz olun bazlamanın kalori değerinin yüzde 85’ini karbonhidrattan aldığını sakın unutmayın. Yani bazlamayı, ekmek, poğaça ve kek türleriyle karıştırmamak gerekiyor.