Balzamik Sirke Kaç Kalori, Faydaları Nelerdir

balzamik sirke kaç kalori faydaları
balzamik sirke kaç kalori faydaları

Üzümden üretilen Balzamik sirke, üzümün içeriğindeki besin maddelerinin çoğunluğunu koruduğu gibi çok sayıda minerali de barındırmaktadır.

Balzamik sirkenin içeriğinde demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez ve fosfor mineralleri bol miktarda bulunmaktadır. Antioksidan maddeler bakımından da çok zengin olan balzamik sirke, serbest radikallerle savaştığından kanser hastalığıyla mücadele etmektedir.

Peki, kalp krizi geçirme riskini azaltan, şeker hastalığını kontrol altında tutan, doğal bir ağrı kesici olan ve sindirim sistemini destekleyen Balzamik sirke kaç kalori ve balzamik sirke faydaları nelerdir?

Balzamik Sirke Nedir?

Dünya mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan balzamik sirke son senelerde adından sık söz ettirmektedir. Peki, ‘Balzamik sirke nedir?’ Balzamik sirkenin üretimi tam 12 yıl sürmektedir. Üretimi çok emek gerektiren balzamik sirke vücuttaki bütün organları temizlemektedir.

İtalyan kökenli ve kıvamı oldukça yoğun olan balzamik sirkeyi usta şefler, yemeklerinde ve salatalarında çok sık kullanmaktadır. Yemeklerin lezzetine lezzet katan balzamik sirkenin kelime kökeni ‘balsamico’ olup, ‘kokulu’ manasına gelmektedir. Balzamik sirkenin kokusu gibi tadı da çok keskindir. Usta şefler tarafından sirkelerin en değerlisi olarak nitelendirilmektedir. Üzüm özünün yoğun kıvama gelene kadar kaynatılmasıyla üretilmektedir. Balzamik sirkenin üretimi esnasında kestane, meşe, gül, kiraz, akasya ve dut gibi ağaçlardan yapılan fıçıların içerisinde bekletilmesi gerekmektedir.    

Balzamik Sirke Kaç Kalori

Balzamik sirkenin üretimi üzümün içeriğindeki şekerin güneşli ortamda karamelize olana kadar bekletilmesiyle yapılmaktadır. Balzamik sirkenin kökeni İtalyan mutfağına dayanmaktadır. Zayıflamak için diyet yapanların balzamik sirkeyi tüketirken ölçüyü kaçırmaması gerekmektedir. Peki, şişesi açılsa dahi uzun süre saklanabilen balzamik sirke kaç kalori? İşte kedi dili tatlısı, fırında tavuk pirzola gibi yemeklerle çok iyi giden balzamik sirkenin kalori değerleri;

 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı balzamik sirke 4 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen bir çorba kaşığı balzamik sirke 9 kalori değerindedir.
 • 100 gram gelen 1 çay bardağı balzamik sirke 88 kalori değerindedir.

Balzamik Sirkenin Besin Değerleri

Balzamik sirke üretilirken üzümün içeriğindeki besin değerlerinin çoğunu kaybetmez. Ayrıca içeriğinde çok sayıda mineral barındırdığı için sağlıklı yaşamı desteklemektedir. Balzamik sirke içeriğinde hiç yağ barındırmaz. Balzamik sirkenin yüzde 97’sini karbonhidratlar, yüzde 3’ünü ise proteinler oluşturmaktadır.

100 gram gelen balzamik sirkenin besin değerleri ise şöyledir;

 • 17.03 gram Karbonhidrat
 • 0.49 gram Protein
 • 23 mg Sodyum
 • 112 mg Potasyum
 • 27 mg Kalsiyum
 • 0.72 gram Demir minerali

Balzamik Sirke Faydaları

Balzamik sirke yıllandıkça değer kazanan besin türleri arasında yer almaktadır. Kaynatılan üzümden elde edilen sıvı olgunlaşması için fıçılara konulduktan sonra uzun yıllar beklenmektedir. Eski tarihlerde bu sıvı meşe, kestane, gül, kiraz, akasya ve dut gibi ağaçlardan yapılan ahşap fıçılarda saklanırken, günümüzde ise cam şişelerin içerisine konarak muhafaza edilmektedir.

balzamik sirke faydaları nelerdir
balzamik sirke faydaları nelerdir

En değerli sirke olan ‘Balzamik sirkenin faydaları nelerdir?’ İşte dünyanın en özel soslarından biri olan balzamik sirkenin sağlığa faydaları;

 • Vücuttaki bakteri ve mikropları öldürerek vücudu temizlemektedir.
 • Sindirim sistemini rahatlatmaktadır.
 • Vücuttaki kan dolaşımını düzenlemektedir.
 • Düzenli tüketilirse kolesterolü dengelemektedir.
 • Eski çağlardan bu tarafa sulandırılarak içilen balzamik sirke birçok hastalığın tedavisini desteklediği gibi vücudun genel sağlığına çok iyi gelmektedir.
 • Balzamik sirke hafızayı kuvvetlendirdiği için yaşın ilerlemesiyle birlikte artan Alzheimer riskini düşürmektedir.
 • Eklem ve romatizmal hastalıkları tedavi etmektedir.
 • Cilt sağlığına çok iyi gelmektedir.
 • Kan şekerini düşürmektedir.
 • Kilo vermeyi desteklemektedir.
 • Şeker hastalığına çok iyi gelmektedir.
 • Hipertansiyonu düşürmektedir.

Balzamik Sirkenin Aşırı Tüketimi Zararlı mm?

Balzamik sirke tüketiminin sağlık açısından herhangi bir risk içerip içermediği çok fazla araştırılmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki balzamik sirkeye alerjisi olmayanlar, balzamik sirkeyi gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Peki, ‘Balzamik sirkenin aşırı tüketimi zararlı mı?’ Balzamik sirkenin aşırı tüketimi sağlık açısından bir takım riskler içermektedir. İşte o riskler;

 • Midede sağlık problemlerine neden olmaktadır.
 • Yemek borusuna zarar vermektedir.
 • Boğazda iltihaplanmaya neden olmaktadır.

Bu tür sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için balzamik sirkenin tüketimi günlük iki yemek kaşığı ya da daha az olmalıdır.

Balzamik Sirke Kilo Aldırır mı?

Uzman diyetisyenler tarafından gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde mideyi rahatlatan ve tokluk hissi veren balzamik sirke zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Balzamik sirkenin içeriğindeki asetik uzun süre tokluk hissi vermektedir. Aynı zamanda balzamik sirkenin içeriğinde mideyi rahatlatan birçok madde bulunmaktadır.

Balzamik sirke, ara öğünlerde tüketilen salatalara katılırsa çok hızlı tokluk hissi vermenin yanı sıra çok uzun sürede acıktırmamaktadır. 100 gram gelen 1 çay bardağı balzamik sirkenin içeriğinde 88 kalori vardır.

Balzamik Sirke Nasıl Yapılmaktadır?

Balzamik sirkede orijinal tadı ve aromayı bire bir yakalayabilmek için mutlaka İtalyan üzümlerinden yapılması gerekmektedir. Ancak İtalyan üzümlerinden yapılmasa dahi orijinal tada ve aromaya yakın lezzet yakalanması imkansız değildir. Peki, ‘Balzamik sirke nasıl yapılmaktadır?’ Balzamik sirke yapmak için 2 litre üzüm sirkesinin içerisine bir çay bardağı kahverengi şeker katıldıktan sonra kısık ateşte koyu bir kıvam ve koyu bir renk alana kadar kaynatılmaya devam edilmelidir.

Oda sıcaklığında soğutulan balzamik sirke, en az 2 hafta hiç ışık görmeyen karanlık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Bu sürenin sonunda balzamik sirke tüketilebilse de bu sirkenin durdukça lezzetlendiği unutulmamalıdır.