Badem Yağının Faydaları Nelerdir

badem yağının faydaları nelerdir
badem yağının faydaları nelerdir

Saç dökülmesinden cilt üzerindeki çatlaklara kadar pek çok sağlık sorununda kullanılmakta olan badem yağı, sağlıklı yaşamın trendlerinin değerlerinden biri olarak gelmektedir. Çeşitli yağ asitlerince zengin olan badem yağı, badem ağacı tohumlarından soğuk sıkmayla birlikte elde edilen, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Peki, badem yağının faydaları nelerdir? Badem yağı ile ilgili tüm merak edilenler yazımızda..

Badem yağı, pürüzlü bir cilt problemini pürüzsüz bir hale getirerek sağlıklı bir görünüm sağlaması sebebiyle, özellikle de kadınlar tarafından daha sık tercih edilmektedir. İçeriğinde yer alan oleik asit, linoleik asit ve palmitik asitle yağ açısından oldukça zengindir. Saç uzaması, yaraların iyileşmesinde ve cilt üzerindeki çatlakların giderilmesi açısından yardımcı olmasıyla birlikte badem yağının faydalarıyla ilgili merak edilenler sizler için bu yazımızda yer almaktadır.

Badem Yağı Nedir

Badem ağacı tohumlarından soğuk sıkmayla birlikte elde edilmekte olan badem yağı, soluk sarı renge, hafif kokulu ve ceviz tadında bir yapıya sahip olan bir yağdır. Kuru ve çatlak ciltleri oldukça olumlu şekilde etkiler ve pürüzsüz bir hale getirmeyi destekler. Aynı zamanda saç besleyici olmasıyla birlikte saç dökülmelerinin önüne geçmede de etkilidir. Özellikle de karın, bel, basen ve kalça kısmında meydana gelene cilt üzerindeki çatlaklarının giderilmesi, besleyici, onarıcı ve koruyucu olmasını sağlamasıyla birlikte yumuşatıcı ve nemlendirmesi açısından badem yağının kullanımı önerilmektedir.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir

  • Tatlı badem yağı, cildin daha kusursuz bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Yağ, cilt tonunun eşitlemesini, pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.
  • Faydalarını saymakla bitmeyen badem yağı, cilt bakımıyla birlikte içeriğinde yer alan badem yağı asitlerinin diğer yağlardan daha yüksek değerlere sahip olmasıyla birlikte saç, kaş, kirpik açısından da oldukça etkiye sahiptir.
  • A, B1, B2, B6 ve E vitamini açısından oldukça zengin değerlere sahip olan bu yağ tüm cilt tipleri açısından nemlendirici özelliğine de sahiptir.
  • Yapılan bilimsel araştırmalara göre, tatlı badem yağının güneş hasarlı ciltlerdeki ince çizgileri ve yaşlanma belirtilerinin büyük miktarda azalmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre ise antioksidan, anti – inflamatuar, bağışıklığın artmasını sağlayan ve skar (yanık veya yara izleri) azaltan bir etkisi olduğu bilgiler arasında yer almaktadır.
  • Özellikle de kış mevsimde artış gösteren cilt kuruluğu şüphesiz herkesin ortak problemleri arasında yer almaktadır. Badem yağındaki yağların tekli doymamış yağ olmasıyla birlikte cildiniz onları hızlı bir şekilde emmekte ve neminin korunmasını sağlamaktadır. Böylece cildinizdeki kuruluk büyük bir oranda azalmaya başlamaktadır.
  • Tatlı badem yağının içeriğinde yer alan E vitamini ve omega – 6 yağ asitleri sayesiyle birlikte göz çevresinde oluşan koyu halkalarının önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.
  • Badem yağında yer alan A, B ve E vitaminleri sayesiyle sivilcelerin kurumasında büyük bir rol oynamaktadır. Cildin yumuşamasını sağlamasıyla birlikte cilt bakımı ve sivilce tedavisinde doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanımı sağlanmaktadır.
  • Kadınların zorluk çekmiş olduğu konulardan biri de makyaj temizlemedir. Makyaj yapmak kadar makyaj temizleme işlemi de oldukça önem taşımaktadır. Bu durumda kimyasal bir ürünün tercihinde bulunmak yerine doğal yöntemlerle birlikte bu işlemi uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Tatlı badem yağı, pek çok makyaj temizleme ürünlerine göre oldukça etki sağlamaktadır.
  • Badem yağı yapısında yer alan çinko ve psoriyaz sayesiyle birlikte cildin yumuşamasını, cilt üzerindeki döküntülerin ve kaşıntılarının minimum seviyeye inmesini sağlamaktadır.