Badem Sütü Kaç Kalori

badem sütü kaç kalori
badem sütü kaç kalori

Protein ihtiyacınızı sadece hayvansal gıdalarla birlikte alabileceğinizi mi düşünmektesiniz? Bu algınızı badem sütü ile birlikte yıkmanız mümkündür. Bademde yer alan yüksek miktardaki proteinden faydalanabilmek için bir önerimiz bulunmaktadır: Badem sütüyle birlikte sağlıklı yaşam sırlarına bir yenisini daha ilave edebilirsiniz.

Son zamanlarda popüler bir hale gelen, özellikle de vegan beslenmeyi alışkanlık haline getirenlerin favorisi badem sütüdür. Avrupa’da birçok kahve çeşidinde kullanımı sağlanan badem sütü, bitkisel ağırlıklı beslenme ile birlikte tüm beğenileri üzerine toplamaktadır. Peki, badem sütü kaç kalori? Badem sütünün faydaları nelerdir? İşte tüm detaylar..

Badem Sütü Kaç Kalori

Bir su bardağı inek sütü ortalama olarak 145 kaloriyken, aynı ölçüde olan badem sütü yaklaşık 48 kalori değerindedir. Bu sebeple de kalori hesabına dikkat edenlerin vazgeçilmez tercihidir.

badem sütü faydaları nelerdir
badem sütü faydaları nelerdir

Badem Sütü Faydaları Nelerdir

Badem sütü faydalarıyla birlikte hem sağlıklı beslenen hem de vegan beslenme tarzını benimsemekte olanların favori içeceği olmaktadır. Peki, badem sütünün faydaları nelerdir?

 • Badem sütü zayıflamak isteyenler için ideal bir sıvı gıda olmaktadır. Düşük kalorisi ile birlikte diyette olan kişilerin favorisidir.
 • Kalp sağlığı açısından faydalıdır. Kötü kolesterol seviyesini azaltır ve kalbinizin daha sağlıklı çalışması bakımından harekete geçer. Meydana gelebilecek kalp rahatsızlıklarının önüne geçmek için faydalıdır.
 • Bağırsak sağlığı için faydalıdır. Şeker ve yağ emilimini daha iyi gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.
 • Birçok kişinin laktoza karşı hassasiyeti bulunmaktadır. İnek sütüne kıyasla daha iyi sindirimi sağlanan badem sütü, bu konuda da ön planda yer almaktadır. Sindirimin kolay bir şekilde gerçekleşmesi için badem sütü tercih etmeniz tavsiye edilir.
 • Yüksek miktarda potasyum içeriğine sahiptir. Kusma ve ishal gibi durumlarda kişi bir anda potasyum kaybedebilir. Badem sütü bu kaybedilen potasyumu yenilen bir içecektir.
 • Badem içerisinde lif yer almamaktadır. Badem sütü halini almış olduğunuz bu lifler süt ile birlikte karışım sağlar. Lif sayesinde bağırsaklarda oluşan zararlı maddelerin giderilmesi sağlanır.
 • Bağırsak rahatsızlığı yaşamanız durumunda özellikle de gastrit gibi şikayetlerin bağırsaklardaki işleyişini düzenlemektedir.
 • Bademde yer alan B2 vitamini, sütte de açığa çıkmaktadır. Bu durumda B2 vitaminiyle birlikte cildin nemlenmesini ve saçların güçlenmesini sağlar.
 • Kanserli hücreleri vücuttan atmayı sağlar.
 • Diş ve kemik sağlığınızı badem sütü ile birlikte korumanız mümkündür.
 • Beyin sağlığı bakımından da koruyucu özelliğe sahip olan badem sütü, altheimer gibi rahatsızlıkların da giderilmesine yardımcıdır. Dişinizden hafızanıza kadar koruyucu olmasıyla birlikte sağlıklı kalmanızı sağlar.