Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer
Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer

Çatlak problemi erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülen bir durumdur. Genel olarak hamilelik döneminde hızlı kilo alıp verme durumu sonucunda ve bazı ilaçların kullanımı sonucunda meydana gelen yan etkilerden dolayı çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bacak bölgesinde çatlak oluşması durumunda sürekli olarak pantolon giyme sorunundan kurtulabilmeniz için bazı yöntemler bulunmaktadır. Evde yapımı ve uygulaması pratik olan doğal yöntemler ile birlikte bacak bölgenizdeki çatlakların azalmasını sağlamanız mümkündür. Peki bacaktaki çatlaklar nasıl geçer? 

Varis problemi yaşayan kişilere yönelik düzenlemiş olduğumuz Varise Ne İyi Gelir – Nasıl Geçer konu başlıklı yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Çatlak Neden Olur
Çatlak Neden Olur

İçerik Başlıkları

Çatlak Neden Olur

Çatlak oluşumu cildin dermis tabakasının aşırı gerilimi sonucunda meydana gelmesiyle birlikte ortaya çıkan yırtıklar olarak tanımlanmaktadır. Çatlak oluşumundaki en büyük etkenler arasında hormonal sorunlar yer almaktadır. Bu sebeple gebelik, hızlı kilo alıp-verme, ergenlik dönemleri gibi pek çok hormonal değişimler sonucunda vücutta yırtılmalar söz konusu olmaktadır. Meydana gelen bölgede oldukça belirgin bir hal almaktadırlar.

Başlangıç olarak kırmızı bir renk almasıyla birlikte zaman içerisinde beyaz rengiyle değişiklik göstermektedir. Bu gibi bazı nedenler çatlak oluşumunu etkilese de cildin kuru ve nemsiz olması sonucunda da vücutta çatlaklar oluşabilmektedir. Bacak çatlakları genel olarak her yaş grubundaki insanda görülebilmektedir. Peki meydana gelen çatlakların tedavi yöntemi nedir? Bacak çatlaklarına ne iyi gelir? Bacak çatlakları nasıl geçer? Çatlaklarla ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Çatlaklara İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Çatlaklara İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Çatlaklara İyi Gelen Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  1. Aloe Vera: Aloe vera, cildin yenilenmesine yardımcı olmasıyla birlikte iyileştirici bir özelliğe de sahip bir bitki çeşididir. Evinizde kolay bir şekilde yetiştirebileceğiniz bir bitki olan aloe vera, görüntü olarak da oldukça dekoratif bir bitki çeşididir. Aloe vera kullanımı sonucunda bacaklarınızda meydana gelen çatlakların oluşumundan kurtulabilmek için öncelik olarak taze yaprağın taze jelini alın ve bacağınızdaki çatlakların üzerinde masaj yapın. Yaklaşık olarak 20-30 dakika boyunca jeli bekletin. Bu yöntemi her gün uygulayın ve ardından ılık su ile birlikte durulayın.
  2. Kahve: Kahve, içeriğinde kafein bulunmasıyla birlikte kan akışının hızlanmasını desteklemektedir. Cildin daha canlı bir görünüm elde etmesiyle birlikte daha parlak bir hale gelmesini de desteklemektedir. Aynı zamanda cilt altındaki hücreleri de uyarak kahve peeling etkisi ile birlikte ölü derilerin giderilmesini de sağlamaktadır. Kahve telvesini az bir suyla karıştırın ve çatlak olan bölgeye masaj yaparak sürün. Ardından ılık bir su ile durulayın. Son olarak zeytinyağı yardımı ile masaj yapmaya devam edin ve temizleyiniz.
  3. Kakao Yağı: Kakao yağının kullanımı da çatlakların azalması açısından oldukça faydalı bir doğal yöntemdir. Gebelik esnasında veya sonrasındaki kullanımında çatlakların oluşumunu engellemektedir. Kakao yağını genel olarak gece yatmadan önce bacaklarınıza masaj yardımıyla sürün ve haftanın 2-3 günü bu uygulamayı tekrarlayın. Çatlak oluşumunun azaldığını göreceksiniz.

Bacak Çatlağı Neden Olur

Bacaklarda çatlak neden olur? Oldukça merak edilen konulardan biri olan bacak çatlağı, genel olarak çatlak oluşumunun nedenleri arasında ergenlik, hamilelik, hızlı kilo alıp-verme gibi durumlardan oluşabileceği gibi aynı zamanda spor ya da çeşitli kas yapmaya yönelik kullanılan ürünlerin sonrasında kasların hızlı bir şekilde büyümesi ve yeterli miktarda esnek olmayan derinin yırtılması sonucunda bacaklarda çatlak meydana gelmektedir.

Kalçadaki Beyaz Çatlaklar Nasıl Geçer
Kalçadaki Beyaz Çatlaklar Nasıl Geçer

Kalçadaki Beyaz Çatlaklar Nasıl Geçer

Derinin alt kısmında bulunan yağ ve kaslar deri altında daha hızlı bir şekilde büyümesiyle birlikte genişlemeye başlar ve bu durum sonucunda çatlaklar meydana gelmektedir. Cilt çatlağı olarak da bilinen problemin en büyük nedenlerinden biride hızlı kilo alıp vermek ve vücudun genişlemesiyle mevcut olan vücuda uyum sağlamamasıyla oluşan hormonal değişimlerdir.

Deri üzerinde meydana gelen çatlaklar erkeklere göre kadınlarda daha sık meydana gelmektedir. Bunun oluşmasının nedenlerinden biride kadınların hormon seviyesi erkeklerin hormon seviyesine göre daha yüksek olmasından dolayıdır. Başlangıç olarak çatlak rengi kırmızı veya morumsu bir renk almaktadır. Zaman içerisinde bu renk giderek açık hale gelir ve beyaz çizgilere dönüşmektedir. Genel olarak kalça, bacak, karın ve göğüs bölgelerinde oluşan bu çatlaklar birçok kadın için büyük bir sorun haline gelmektedir. Peki vücutta oluşan beyaz çatlakların tedavi yöntemi nedir?

Vücutta Oluşan Beyaz Çatlakların Tedavi Yöntemi Nedir
Vücutta Oluşan Beyaz Çatlakların Tedavi Yöntemi Nedir

Vücutta Oluşan Beyaz Çatlakların Tedavi Yöntemi Nedir

Mevcut olan çatlakların giderilmesi açısından tercih edilen doğal yöntemler ve kremlerden daha iyi bir sonuç elde edilebilmektedir. Fakat beyaz çatlakların oluşumu için krem veya yağların tercih edilerek giderilmesi pek de mümkün değildir. Bu çatlakların giderilmesi için en etkili yöntemler arasından profesyonel bir müdahale yer almaktadır. Lazer sistemleri, çatlakların görünümünü ciddi anlamda hafiflemesine ve belirginliğinin büyük bir miktarda azalmasını desteklemektedir. Lazer tedavileriyle birlikte PRP-kök hücre tedavisi, dermpoterapi, mezolift, kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon gibi pek çok profesyonel tedavi yönteminin tercih edilmesi sonucunda etkili geri dönüşler almanızı sağlayacaktır.