Ayva Sirkesinin Faydaları Nelerdir

ayva sirkesinin faydaları nelerdir
ayva sirkesinin faydaları nelerdir

Ayva kış mevsiminin vazgeçilmez olan meyvelerinden biri olarak yer alır. Tek başına meyve olarak tüketimi sağlanmasıyla birlikte özellikle de reçel ve tatlı yapımı için de sık sık kullanımı sağlanır. Ayva bazı zeytinyağı yemeklerin de kullanımı sağlanmaktadır. Bununla birlikte sirkesi de yapılabilmektedir. Ayva sirkesinin faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir, ayva sirkesi ile ilgili tüm merak edilenler bu yazımızda sizlere özel derlenmiştir.

Sirke insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Çeşitli meyvelerden farklı sirkeler yapılmaktadır. Ayva sirkesi de sık sık yapılmakta olan ve insan sağlığı açısından da oldukça faydalı olan sirkelerden biridir. Ayva sirkesi faydaları nedeniyle özellikle de son dönemde insanlar tarafından sık sık kullanımı sağlanır.

İçerik Başlıkları

Ayva Sirkesinin Faydaları Nelerdir

 • Tıbbın çok gelişim sağlamadığı dönemde ayva sirkesi yanık tedavisi için sık sık kullanılmaktadır. Bol miktarda suyla karışım sağlayarak ayva sirkesi yanık bölgeye kompres şeklinde uygulanmasıyla birlikte ağrıların azalması ve yanıkların hızlı bir şekilde iyileşebilmesine neden olmaktadır.
 • Kalsiyum açısından da oldukça zengin olmasıyla birlikte gelişim çağında olan çocukların sağlıklı kemik gelişimi için kullanımı oldukça önerilmektedir.
 • Ayva sirkesi özellikle de erkeklerde cinsel gücün artış göstermesine neden olmaktadır.
 • Ayva sirkesi düzenli bir şekilde tüketimi sağlandığında bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar.
 • Öksürük ve balgam gibi üst solunum yolu sorunlarının giderilmesi açısından kullanımı da sağlanmaktadır.
 • Boğaz ağrılarının hafiflemesi özelliği de bulunmaktadır.
 • Göz sağlığı açısından da oldukça önem taşır. Düzenli kullanılması durumunda büyük farklar oluşmaktadır.
 • Varislerin azalması açısından ayva sirkesinin kullanımı sağlanır.
 • Akciğerle ilgili hastalıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine neden olur.
 • Bağırsak ve mide rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.
 • Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin düzenli olarak tüketmiş olduğu kabızlık sorunlarından kurtulurlar.
 • Kalp sağlığı açısından oldukça fayda sağlar.

Ayva Sirkesi Besin Değeri

Ayva sirkesi, içeriğindeki bileşenlerden kaynaklı özellikle de kolesterol ve diyabet rahatsızlıkların da tüketimi sağlanan alternatif sirkelerden biri olarak yer almaktadır. 100 gramlık bir porsiyonda yüksek oranda yer alan kalsiyum ve demir mineralleri, gelişim dönemindeki çocuklar açısından fayda sağlamaktadır. Bununla birlikte ayva sirkesi, A vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Yine de tüm sirke çeşitlerinde olduğu gibi ayva sirkesinde de maya olmasından dolayı mide rahatsızlığı olan kişilerin, sirke kullanımında dikkat etmesi önerilir.

Ayva Sirkesi Nasıl Yapılır

Endüstriyel olarak üretimi sağlanan ayva sirkesi, marketlerden rahat bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi sirke evde kolay bir şekilde üretimi sağlanabilmektedir. Sirkenin mayalanması için farklı bir sirkeden yararlanılmakta olan ayva sirkesi, diğer sirke üretiminde de olduğu gibi fermantasyon aşamasından da geçmektedir.

Haşlanmış ayva parçalarının tuz, sirke ve sudan yapılarak salamuraya bırakılmakta ve karanlık bir ortamda bekletilmesi sonucunda elde edilen ayva sirkesi, bir ay içerisinde tüketimine hazır olmaktadır.