Ayak Burkulması Nasıl Geçer

ayak burkulması nasıl geçer
ayak burkulması nasıl geçer

Ani hareketlerle birlikte gerçekleşmekte olan ayak burkulması, vücut yapısında en çok karşılaşılmakta olan rahatsızlıklardan biri olarak yerini almaktadır.

Ayak burkulması durumu kimi zaman kısa kimi zamanda uzun süreli etkilerle birlikte hafif bir şekilde atlatılmasıyla, bazen de eklem zedelenmesi ve kemik kırılmasına varan sonuçlara kadar ilerlemektedir. Kısacası ayak bileği ekleminde burkulma yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir hekim kontrolünden geçmesi önerilir.

Ayrıca “ayak burkulmasına ne iyi gelir” konu başlıklı yazımıza da göz atarak ayak burkulması nasıl geçer hakkıda faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayak Burkulması Nedir

Ayak bileği eklemi, ayak ve bacak kısmını birbirine güçlü olarak bağlanmasını sağlayarak hareketli bir alan yaratmaktadır. Kemik ve esnek liflerin oluşturmuş olduğu eklem kısmına binen baskıyla birlikte bu alanda zamanla deformasyon oluşturmaktadır. Liflerden meydana gelen deformasyona ayak bileği burkulması adı verilmektedir.

Eklem bölgesinde bulunan elastik yapıdaki lifler, ayak burkulması esnasında olması gerekenden daha fazla bir esneme hareketine maruz kalmaktadır. Kısacası ayağın ani bir şekilde dönmesi durumunda lifler ayak sağlığı bakımından önemli bir risk oluşturmaktadır.

Ayak Burkulması Nasıl Geçer

Ayak bileği burkulması, birçok durumda müdahale gerek olmadan iyileşebilmektedir. Fakat burkulmanın yaratmış olduğu ağrının gidermesi ve eklem kısmının rahatlaması için evde yapılan basit ön tedavilerin uygulanması da mümkündür.

  • Buz kompresi: Ayak burkulmasından sonra bir buz torbasıyla kompres yapılması, ayakta meydana gelen ağrının giderilmesi için en etkili tedavilerden biridir. İlk uygulama esnasında en az yarım saat olması şartıyla ağrı azalana kadar belirli aralıklar ile birlikte buz uygulamasının yapılması önerilir.
  • İstirahat: Burkulan ayağın üzerine kesinlikle basılmaması, rahat bir yerde sırt üstü pozisyonda istirahat edilmesi önerilir. Aynı zamanda kan dolaşımının dengelenmesi ve şişliğin azalması için bir yastıkla ayak kısmı kalp hizasının üzerine çekilmesi gerekir.
  • İlaç: Doktor kontrolüyle birlikte alınan ağrı kesici ilaçlar, ayakta meydana gelen burkulmalardan oluşan ağrının azalması için etkili yöntemlerdendir.
ayak bileği burkulması kaç günde geçer
ayak bileği burkulması kaç günde geçer

Ayak Bileği Burkulması Kaç Günde Geçer

Ayak bileği burkulması, doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ile birlikte hızlı iyileşmekte olan rahatsızlıklardan biridir. Ağrının tamamen geçmesine kadar uygulanması gereken buz tedavisiyle birlikte istirahat edilmesiyle birkaç gün içerisinde iyileşme gözlemlenmektedir. Kanamalı burkulma veya kırığa dönen burkulmalarda ise cerrahi müdahale gerektiğinden dolayı ayak bileği burkulması iyileşme süreci daha uzun zaman alabilmektedir.

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir

Ayak bileğinde meydana gelen burkulma, el ve göz ile yapılan tespitle birlikte kolaylıkla anlaşılır. Burkulma sırasında ayak bileğinde esneme sesi duyulmakta ve üstüne basamayacak kadar acı hissiyatı yaratabilir. Burkulmadan sonra ise şiddetli bir ağrıdan kaynaklı olarak ayakta durma esnasında veya yürürken zorluk yaşanması, ayak burkulmalarının en net belirtileri arasında yerini almaktadır. Buz tedavisi sonrasında bölgesel olarak şişlik, morarma ve yeşerme gibi renk değişimleri de ayak bileğinin burkulduğunu göstermektedir.