Arpacık Nasıl Geçer

gözde arpacık nasıl geçer
gözde arpacık nasıl geçer

Arpacık hastalığı halk tarafından bir göz hastalığı olarak bilinse de aslında bir göz hastalığı değildir. İt dirseği olarak da adlandırılan arpacık, göz etrafında bulunan dokularda yaşanan ve cilt sağlığıyla alakalı bir sağlık problemidir.

Göz etrafında arpacık oluşmasının temel nedeni göz kapağındaki yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmaya vücuttaki vitamin eksikliği ya da yaşanan bir enfeksiyon neden olmaktadır ki arpacığın erkenden fark edilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Boyutu arpa büyüklüğü kadar olduğu için halk bu hastalığa arpacık adını vermiştir.

Genellikle göz kapağının üstünde çıkan arpacık, bazen de gözyaşı çukurunda görülebilmektedir. Arpacığın tedavisi aksatıldığı takdirde gözü kapatacak kadar şişlik oluşabilmektedir. Arpacığın iç ve dış arpacık olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Dış arpacık göz kapağının dış kısmında oluşurken, iç arpacıkta dışarıdan fark edilmese de dokunulduğunda hissedilmektedir.

Bu konumuz ile ilgili olan ” Göz Batması Neden Olur ” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Peki, ‘Arpacık nasıl geçer?’ Arpacık, bitkisel tedavi yöntemleriyle iyileşebilecek bir tür cilt hastalığıdır. Arpacığın bitkisel tedavi yöntemlerine dair tüm ayrıntılara bu yazının içeriğinde yer verilmiştir.

Arpacık Nedir?

Arpacık, toplum içerisinde çok sık rastlanan bir sağlık problemi olduğu için ‘Arpacık nedir?’ sorusunun yanıtı internet ortamında çok fazla araştırılmaktadır. Göz kapağında yer alan yağ bezlerinde veya kirpik kökünde gelişen enfeksiyonun bir sonucu olan arpacık, tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Göz etrafında arpacık oluşmasına neden olan enfeksiyona ise stafilokok olarak adlandırılan bakteriler yol açmaktadır. Bu enfeksiyonun görülmesinde temel nedenler ise kontakt lens veya kozmetik ürünlerin kullanılmasında temizlik koşullarına gereken önemin verilmemesi, kirli ellerle göz bölgesine temas edilmesidir. Her yaş grubunda görülebilen yaygın bir sağlık problemidir. Ömür boyunca birkaç defa tekrarlayabilen sağlık problemleri arasında yer almaktadır.

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Karakteristik belirtilerle kendisini gösteren bir enfeksiyon türü olan arpacık, göz kapağının üstünde oluşan daha çok sivilceyi andıran, kırmızı renkte ve ağrılı bir şişlikle kendisini belli etmektedir. Peki, ‘Arpacık belirtileri nelerdir?’ Arpacık hastalığında görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Göz etrafında ve göz kapağında ağrı hissedilmesi
 • Gözün çevresinde şişlik oluşması ve bu şişliğin bazen tüm göz kapağını kaplaması
 • Gözün sulanması
 • Arpacığın merkezinde iltihaba benzeyen bir nokta oluşması
 • Gözün ışığa karşı hassas hale gelmesi
 • Gözün kaşınması
 • Göze yabancı madde kaçmış gibi hissedilmesi
 • Göz kapağının kenar bölgesinin komple çapaklanması

Gözde Arpacık Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Her sağlık probleminde olduğu gibi gözde arpacık çıkması da belli nedenlere dayanmaktadır. Bu da ‘Gözde arpacık çıkmasının nedenleri nelerdir?’ sorusunu akıllara getirmektedir. Gözde arpacık çıkmasının nedenleri şöyle sıralanabilir;

Yağ Bezlerinin Tıkanması

Göz kapaklarında yer alan yağ bezlerinin tıkanması gözde arpacık çıkmasının temel nedenidir. Bu nedenle kandaki yağ oranı fazla olan kişiler daha fazla risk altında bulunmaktadır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Bağışıklık sisteminin zayıflaması da arpacığın en yaygın görülen nedenleri arasında yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü dönemlerde gözde arpacığın yanı sıra dudak ve ağız kenarında uçukta oluşabilmektedir.

Makyajlı Uyunması

Günümüzde neredeyse her bayan tarafından kullanılan makyaj malzemeleri de arpacığa neden olmaktadır. Ayrıca başkalarına ait olan göz kalemlerinin ya da makyaj malzemelerinin kullanılması riski daha da artırmaktadır. Makyajın iyice temizlenmemesi de arpacık oluşumunu tetiklemektedir.

Yağlı Besinler Tüketilmesi

İçeriğinde bol yağ barındıran yiyeceklerin yanı sıra fazla abur cubur tüketimi de arpacığı tetikleyen nedenler arasındadır.

Stres

Cilt rahatsızlıklarına zemin hazırlayan en önemli etken şüphesiz strestir. Aşırı stres yaşanmasına neden olan olumsuz yaşam şartları da arpacık oluşumunu tetikleyen yağın faktörlerdendir.

Arpacık Oluşumunda Riski Artıran Faktörler Nelerdir?

Özellikle genel hijyen kurallarıyla ilgili bazı hususlara dikkat edilmemesi arpacık oluşumunda riski yükseltmektedir. Peki, ‘Arpacık oluşumunda riski artıran faktörler nelerdir?’ İşte o faktörler;

 • Arpacık ciltte meydana gelen bir tür enfeksiyon hastalığıdır. bu enfeksiyon geçene kadar makyaj malzemesi kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Makyaj aparatı, havlu gibi şahsa ait eşyaların başkalarıyla paylaşılmaması gerekmektedir.
 • Kontakt lens kullanılırken el hijyenine çok dikkat edilmeli ve lenslerin kullanım süresi dolduğu zaman göze kesinlikle takılmamalıdır.
 • Ellerin gözle sürekli temas etmesi ve kirli ellerle gözlerin ovuşturulması arpacık oluşumunu tetiklemektedir.
 • Gece uyku esnasında makyajın temizlenmemesi
 • Son kullanma tarihi geçen kozmetik ürünlerin göz bölgesine sürülmesi
 • Göz kapağında ya da göz içerisinde başka enfeksiyonlar yaşanması ve bu enfeksiyonların tedavisinin aksatılması
 • Göz kapağındaki kronik enflamasyon veya blefaritin olması
 • Yüzün belli bir bölgesinin kızarmasıyla kendisini belli eden gül hastalığı yani rozasea hastalığı

Arpacığa Karşı Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Gözde arpacık oluşumunu engellemek kişisel bazda bazı tedbirler alınabilmektedir. Bu nedenle ‘Arpacığa kaşı alınacak tedbirler nelerdir?’ sorusunun yanıtının bilinmesi cilt sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Arpacığa karşı alınacak tedbirler ise şöyle sıralanabilir;

 • Eller düzenli aralıklarla su ve sabunla yıkanmalıdır. Su ve sabunla ellerin yıkanma durumu olmadığı zamanlarda ise alkol içeren dezenfektanlarla el hijyeni sağlanmalıdır.
 • Eller yüz ve gözle temas ettirilmemelidir.
 • Kontakt lenslerin temizliğine çok özen gösterilmelidir.
 • Hijyenik olmayan ve son kullanma tarihi geçmiş kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
 • Makyaj malzemeleri ve uygulama aparatları başkaları tarafından kullanılmamalıdır.
 • Gözde başka bir enfeksiyon rahatsızlığı yaşanıyorsa tedavisi aksatılmamalıdır.
 • El ve yüzün silindiği havlu uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Gözde arpacık rahatsızlığı olan bir kişinin kullandığı havlunun kullanımından kaçınılmalıdır.

Arpacığa Ne İyi Gelir – Evde Bitkisel Tedavi

arpacığa ne iyi gelir evde
arpacığa ne iyi gelir evde

Gözde çıkan arpacığı bitkisel tedavi yöntemleriyle geçirmek isteyenlerin ya da tedavi sürecini hızlandırmak isteyenlerin sayısı az değildir. Gözde arpacık oluşumu sık rastlanan bir hastalık olduğu için bitkisel tedavi yöntemleri de yaygın olarak kullanılmaktadır. Gözde çıkan arpacığa evde bitkisel tedavi ise şöyledir;

Sarımsaklı Su

Antibiyotik etkisi olan sarımsaklı su gözde oluşan arpacığa çok iyi gelmektedir. İçerisine 1 tane sarımsağın ilave edildiği 1 fincan su kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılmalıdır. Su kaynadığı zaman sarımsağın antibiyotik etkisi suya geçecektir. Daha sonra bir parça pamuk soğuyan suyun içerisine batırılarak göze sürülmeli ve göz etrafına masaj yapılmalıdır. İlk uygulama esnasında mikroplar ölse de bu uygulamanın birkaç defa yapılması önerilmektedir. Hatta arpacık tamamen yok olana kadar bu bitkisel tedavi yöntemi uygulanabilir.

Patates Masajı

Patates yara ve iltihabın neden olduğu şişliği yok etmektedir. Patatesler rendelendikten sonra suyu sıkılmalıdır. Daha sonra bu patatesler gazlı bir bezin içerisine alınmalıdır. Gazlı bez göz etrafına göre ayarlandıktan sonra göz çukuruna dikkatlice yerleştirilmelidir. Patatesler soğuk ise soğuk kompres uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Papatya Çayı

Göz içerisinde oluşan arpacığa papatya çayının içeriğindeki antioksidan maddeler çok iyi gelmektedir. 1 bardak suyun içerisinde demlenen 1 poşet papatya çayının soğuması beklenmelidir. Soğuyan papatya çayının poşeti ile arpacık olan göze masaj yapılmalıdır. Bu poşetin en az 10 dakika gözde kalmasına dikkat edilmelidir. Papatya çayının içeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde arpacık oluşumuna yol açan iltihap kuruyacaktır. Son olarak papatya çayının içine pamuk batırıldıktan sonra gözün etrafı temizlenebilir.

Poşet Çay

Gözde arpacık oluşumunun farkına varıldıktan sonra 1 bardak sıcak suyun içerisinde poşet çay demlenmeli, ancak bu poşet çay atılmamalıdır. Bu poşet çay ile göze yapılan masaj arpacığa çok iyi gelmektedir. Günde 2 veya 3 defa bu masajın yapılması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ancak poşet çayın soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

Maydanoz Suyu

Bir tutam maydanozun yaprakları doğrandıktan sonra cezve içerisindeki suya atılarak kaynatılmalıdır. Daha sonra bu suyun soğuması beklenmelidir. Soğuk olan maydanoz suyu tonik şeklinde göze uygulanmalıdır. Bu uygulamayı yaparken makyaj temizleme pamuklarından istifade edilebilir. Arpacık oluşan göze maydanozlu tonik sürüldükten sonra göz çevresi iyice silinmelidir. Hatta bu silme işlemini birkaç defa tekrarlamakta fayda vardır. Arpacık oluşumunu kısa süre içerisinde yok etmek için sabah ve akşam maydanozlu suyla göz temizlenmelidir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, gözdeki arpacık oluşumuna İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemidir. Yeşil çay, gözdeki iltihabın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Sıcak suyun içerisinde demlenen 1 tane poşet yeşil çay ya da tomurcuk yeşil çayın öncelikle soğuması beklenmelidir. Bu demleme işlemi tomurcuk yeşil çayla yapıldıysa, yeşil çay tomurcukları gazlı bir bezin içerisine alınmalıdır. Demlenirken poşet yeşil çay kullanıldıysa, yeşil çay poşeti direkt olarak göz etrafına yerleştirilmelidir. Gazlı bezle uygulamada ise çayın suyu sıkıldıktan sonra gazlı bez içerisine alınmalı sabah ve akşam arpacık oluşan göze bu gazlı bezle masaj yapılmalıdır. Mikropları öldüren yeşil çay, arpacığın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Zerdeçal

Mikropların kırılmasında zerdeçalın gücünden kesinlikle istifade edilmelidir. Sadece arpacık tedavisinde değil, vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan enfeksiyonun tedavisinde de zerdeçaldan yararlanılabilir. İki dilim taze zerdeçal sıcak suda bekletildikten sonra su soğutulmalıdır. Soğuyan zerdeçallı suyun içerisine makyaj pamuğu batırıldıktan sonra bu pamukla göz etrafı ve arpacık oluşan bölge silinmelidir. Üç gün boyunca sabah ve akşam bu uygulamaya devam edilirse, gözde arpacık oluşumuna neden olan iltihaplanma yok olacaktır.