Aromaterapi Yağı Nedir

aromaterapi yağı nedir
aromaterapi yağı nedir

Son dönemde oldukça popüler bir hale gelen ve giderek de popülerliğini yükselten aromaterapi, kökleri bin yıl öncesine kadar uzanmakta olan ve bitkilerin iyileştirme gücüne inanmakta olan bütüncül bir yaklaşımdır. Beden ve ruh sağlığı açısından faydalı olmasıyla birlikte zihinsel dinginliğin sağlanmasına da yardımcı olan aromaterapi, koku moleküllerinin sağaltımı, iyileştirmesi anlamına gelmektedir. Herkesin merak ettiği aromaterapi yağı nedir? Hangi aromaterapi yağı neye iyi gelir? Detayları inceleyelim.

Aromaterapi Yağı Nedir

Aromaterapi yağı, aromaterapik bitki kokularının farklı metotlar ile elde edilmekte olmasıyla birlikte tamamlayıcı bir iyileştirme ve güzellik yöntemi olarak da kullanımı sağlanmaktadır. Genel olarak hoş kokusu için tercih edilmekte olan aromaterapi yağı çeşitleri, kokunun yanı sıra farklı özelliklere de sahiptir. Aromaterapi yağları, elde ediliş biçimine göre iki ayrı gruba ayrılmaktadır. Uçucu aromaterapik yağlar ve sabit arometerapik yağlar olarak adlandırılmakta olan bu yağların kullanım yöntemleri de birbirinden farklılık sağlamaktadır.

Sabit Aromaterapi Yağları

Sabit aromaterapi yağı, bitki özlü ve çekirdeklerinin içerisinde bulunan yağların sık sık açığı çıkarılması sonucunda meydana gelir. Soğuk sıkım (cold press) olarak bilinmekte olan yöntem, bitki özlerine zarar vermemesiyle en doğal yöntemlerden biri olarak yer alır. Suda çözünmeyen sabit yağlar, sıcak ve kimyasallara maruz kalmaması gerekir ve içerisindeki özü kaybetmemesi gerekmektedir. Badem yağı, jojoba yağı, kakao yağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı ve kayısı çekirdeği yağı, aromaterapi de kullanılmakta olan yağ çeşitlerinden en başta gelmektedir. Bu yağlar genel olarak saç ve cilt bakımı için kullanımı sağlanır veya masaj yağları olarak da tercih edilmektedir.

Uçucu Aromaterapi Yağları

Bitkilerin farklı kısımları kullanımı sağlanarak elde edilmekte olan aromaterapi yağları distilasyon yolu ile birlikte elde edilmektedir. Distilasyon, bitki özleriyle buharlaşmasıyla damlatılması anlamına gelmektedir. Aromaterapi yağının elde edilmesi için bitki kökleri, yaprakları, gövdeleri, odunsu kısımları veya çiceklerin kullanımı sağlanmaktadır. Uçucu aromaterapi yağları, oldukça yoğun ve etki göstermesinden dolayı damla şeklinde kullanımı sağlanmaktadır.

Diğer bir yandan uçucu yağ elde edilmekte olması oldukça zordur. Örnek vermek gerekirse 1 litre gül yağı elde edebilmek için 1 ton gül yaprağına ihtiyaç bulunmaktadır. Uçucu yağlar, oldukça yoğun olmasından dolayı masaj ve cilt bakımı için kullanımı sağlandığı zaman sabit yağlar ile birlikte seyretilmesi gerekir. Aynı zamanda inhalasyon yöntemi, uçucu yağ kullanımı için oldukça sık tercih edilmektedir. İnhalasyon, yağ özlerinin buhurdan kullanımı sağlanarak, koku ve etkilerinden faydalanılmaktadır. Kısacası kendinize bir buhurdanlık alarak aromaterapi yağlarının kokuları ile birlikte kendinize gelebilirsiniz.

hangi aromaterapi neye iyi gelir
hangi aromaterapi neye iyi gelir

Hangi Aromaterapi Neye İyi Gelir

  • Badem yağı: Saç, kaş ve kirpik için faydalı olmakta ve cildin yumuşamasını sağlar.
  • Jojoba yağı: Nemlendirici olarak kullanımı sağlanır. Aromaterapik masajlar için kullanımı sağlanır.
  • Okaliptüs yağı: Nefes açmada etkilidir, enerjisi yüksek olmasından dolayı strese iyi gelir.
  • Gül yağı: Zihinsel olarak sakinleştirmede etkilidir. Ayrıca fiziksel yorgunluğun giderilmesinde de etkilidir.
  • Lavanta yağı: Negatif düşüncelerden arınmanıza fayda sağlar ve zihin açıcı özelliğe sahiptir.
  • Çay ağacı uçucu yağı: Cilt temizliği için fayda sağlar aynı zamanda gözenekleri kirden arınmasına fayda sağlar, saç derisinin de beslenmesine yardımcı olur. Pek çok cilt bakım kremi içeriğinde çay ağacı aromaterapi yağı bulunmaktadır.