Armutun Faydaları Nelerdir

armutun faydaları nelerdir
armutun faydaları nelerdir

Armut, ülkemizde en çok tüketilen meyvelerden birisi olmasıyla birlikte içermiş olduğu besin değerleri ile de insan sağlığı açısından büyük bir fayda sağlamaktadır. Armutun faydalarını saymakla bitmemesi gibi, içeriş olduğu vitamin ve minerallerin sayısı da oldukça yüksek bulunmaktadır. Armut meyvesinin bu kadar tüketilmesinin en önemli sebeplerinden birisidir. Doktorlar tarafından diyabet hastalarına, bebeklere ve kilo vermek isteyen kişilerin tüketiminde de önerilmektedir. Peki, armutun faydaları nelerdir? Armutla ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını faydalı bilgilerle birlikte aynı zamanda besin değerlerini ve kaç kalori olduğuyla ilgilide bilgiler derledik..

Armutun Faydaları Nelerdir

 • Kilo kaybını destekler ve zayıflamaya yardımcı olur. İçeriğinde yüksek miktarda lif bulunduran armut, içermiş olduğu değerlerle birlikte uzun süre tok kalmanızı sağlar. Böylece kalori açısı oluşturmanıza ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır.
 • Kanser riskini düşürür. Anti kanserojen özelliğiyle birlikte kanser hücrelerinin oluşmasının önüne geçer.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yapısında yer alan antioksidanlardan dolayı soğuk algınlığı, grip ve nezle benzeri hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kalp sağlığına iyi gelir, kan akışının artmasını sağlar. Potasyum açısından zengin olmasından kaynaklı kalp sağlığına iyi gelmektedir. Ayrıca vücut genelinde kan akışının da artmasını sağlar.
 • Kemiklerin güçlenmesini sağlar. Armutun içerisinde yer alan mineraller, kemiklerin desteklenmesiyle birlikte güçlü kalmasını sağlamaktadır.
 • Diyabet hastalarına önerilmektedir. Genel olarak doktorlar tarafından diyabet hastası olan kişilerin beslenme programlarında ara öğün olarak bulunmasında tavsiye de bulunur.
 • Yüksek tansiyonun önüne geçer.
 • Nefes darlığı gibi solunum problemlerine iyi gelir.
 • Yüksek ateşin düşmesinde olumlu etkiler yaratır.

Armutun Besin Değerleri

 • Kolesterol : 0 mg
 • Sodyum : 1 mg
 • Potasyum : 116 mg
 • Karbonhidrat : 15 g
 • Diyet lifi : 3,1 g
 • Şeker : 10 g
 • Protein : 0,4 g
 • A vitamini : 25 mg
 • C vitamini : 4,3 mg
 • Kalsiyum : 9 mg
 • Magnezyum : 7 mg
 • B12 vitamini : 0 mg
 • Piridoksin : 0 mg
 • D vitamini : 0 mg
 • Demir : 0,2 mg

Armut Kaç Kalori

100 gram ağırlığındaki armut, yaklaşık olarak 58 kalori değerine sahiptir.

Armut Hangi Hastalığa İyi Gelir

Kan basıncın yükselmesini sağlar. Antioksidan ve anti kanserojen madde içeriğine sahip olan armut kan basıncının yükselmesini engellemektedir. Kanser riskini azaltır, içermiş olduğu bakır ve C vitamini yer alan armut hücrelerinin korumasından kaynaklı kanseri önlemektedir. Kolesterolün düşmesini sağlar, pektin içeriğine sahip olan armut kolesterolün dengeli olmasını sağlar.

Armut Hangi Organa İyi Gelir

Armut, düzenli olarak ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketilmesi durumunda safra kesesi problemlerini, kolit, artrit ve gut hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Armut Mideyi Rahatlatır Mı

Armutun içeriğinde yüksek olarak lif bulunmasından dolayı sindirim sistemi problemlerine fayda sağlayacaktır. Kabızlık gibi durumların yaşanmasını önlemekte olan armut, bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemektedir. Aynı zamanda midenin rahatlamasını sağlayan armut, içermiş olduğu yüksek orandaki su sayesinde cilt tabakasının da yenilenmesini sağlamaktadır.

armutta hangi vitaminler var
armutta hangi vitaminler var

Armutta Hangi Vitaminler Var

Lif açısından zengin değerlere sahip olan armut, A, B ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin meyvelerden biridir. Sodyum, potasyum ve magnezyum kaynaklarına da sahip olan armut, insan vücudu üzerinde önemli sayılabilen faydaları bulundurmaktadır.

Günde Kaç Armut Yenmeli

Günde kaç armut yenmeli? Sorusuna kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse; Günde tek bir armut tüketmek gün içerisinde almanız gereken lif ihtiyacısınız yaklaşık olarak %18 miktarını karşılamaktadır. İçeriğindeki lif sebebiyle armut, sindirim sistemine oldukça fayda sağlamaktadır.

armut nasıl tüketilmeli
armut nasıl tüketilmeli

Armut Nasıl Tüketilmeli

Genel olarak armutu tok karnına tüketmek yerine aç karnına ya da ara öğünlerde tüketmek daha fazla fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda hamilelik döneminde kusma problemi olan anne adayları da armuttan faydalanabilirler.

Armut Ne Zaman Yenmeli

Protein, K vitamini, potasyum ve bakır kaynağı olan armut, mevsiminde tüketilmesi bağışıklık sistemi açısından fayda sağlar ve güçlenmesine destek olur. Kansere karşı koruyucu olmasıyla birlikte sindirim sisteminin dengede kalmasını sağlar. Armut, kış ayı boyunca bulunmaktadır. Fakat daha taze tüketebilmek için ekim ayında tercih edebilirsiniz.

Aç Karnına Armut Yenir Mi

Armut, lif açısından oldukça yüksek meyvelerden biridir. Yüksek miktarda lif oranına sahip olmasıyla birlikte oldukça sağlıklıdır. Ancak aşırı miktarda armutu aç karnına tüketirseniz bu liflerin mukozaya zarar verebileceğini de belirtmek isteriz.

Armut Hangi Mevsimde Olur

Armutun pek çok çeşidi bulunmakta olan meyve çeşitlerinden biridir. Armut gülgiller ailesine ait olan lezzetli meyvelerden biridir. Ilık iklimlerde daha iyi şekilde yetişen armut, yaz mevsiminin sonlarına doğru olgunlaşmakta ve sonbahar mevsimi gelmesiyle birlikte toplanmaya hazır bir şekilde bulunmaktadır.

Çok Armut Yersek Ne Olur

Armut tüketiminde özofagus kanserinin meydana gelme riskini azaltmayı sağlayan çalışmalar da yer almaktadır. Her sağlıklı besinin aşırı miktarda tüketilmesi zararlı olmasıyla birlikte armutta da aynı durum söz konusudur. Aşırı miktarda tüketilmesi sonucunda ishal problemine neden olmasını da (yüksek miktarda lif içermesinden kaynaklı) gözden kaçırmamak gerekmektedir.

Armut Cilde Ne Gibi Faydaları Var

Armutun cilde faydaları içerisinde yer alan alfa arbutin maddesinden kaynaklıdır. Bu maddeden dolayı cilt lekelerinden korunmanız mümkün olacaktır. Cildinizin daha beyaz ve parlak görünmesini de yine armutla birlikte sağlamanız mümkün olacaktır. Cildinizin tazelenmesini ve lekelerden korunmasını sağlamak için bir dilim armutla birlikte yüzünüze masaj yapmanız mümkün olacaktır.

Armut Tansiyona İyi Gelir Mi

Öncelik olarak armut tansiyonun düşmesine yardımı olmaktadır. Bu nedenle düşük tansiyonlu kişilerin armut tüketimine dikkat etmeleri tavsiye edilemedir. Hatta çok az miktarda armut tüketmeleri önerilmektedir.