Arı Sütü Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

arı sütü faydaları nelerdir
arı sütü faydaları nelerdir

Arı sütü besin değeri çok yüksek doğal bir kaynaktır. Dünya üzerinde en pahalı sütlerden biri olarak da bilinir. Gerek cilde gerekse vücuda olan faydaları oldukça fazladır. Arı sütü faydaları nelerdir, arı sütü nasıl kullanılır ve nasıl tüketilir bu yazımızda yakından inceleyelim.

Yazımızın detaylarına geçmeden belirtmekte fayda var;

Arı sütü ile propolis aynı şey değildir

Arı sütü, bazı insanlarda alerjik veya ölümcül risklere sebep olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekir.

Propolis nedir ve propolis faydaları nelerdir konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz:

Propolis Nedir, Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü; genç  işçi arılar tarafından üretilen jel kıvamında, akışkan ve beyaza yakın renkte olan bir sıvıdır. Arı sütü, kraliçe arı için yaşam kaynağı ve insanlar için çok faydalı bir besindir. Kalsiyum, demir, fosfor, bakır, kükürt, B vitamini, potasyum, biotin ve insan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit dahil olmak üzere 17 amino asit içerir.

Memeli hayvanlardan çıkan süt ile bir alakası olmadığı halde bazı dillerde süt olarak adlandırılmıştır. Yavruların beslenmesin kullanılması ve renginin süte benzemesi bunda etkili olmuştur.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Ülkemin her yıl sadece 50 kilo arı sütü üretebileceği söyleniyor. Bu üretimi en çok sağlayan ülke ise Japonya’dır. Arı sütü cilt bakımında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Çocuğu olmayan çiftler için doğurganlığı artıran bir kaynak olarak da bilinir.

Arı Sütü Faydaları

  • Arı sütünün en yaygın faydası metabolizmayı hızlandırabilmesidir.
  • Arı sütü kozmetik sektöründe çok popülerdir, cilt hastalıklarını tedavi edebilir ve cildi güzelleştirebilir.
  • İçerdiği protein doğrudan insan kan basıncını etkiler. Kalp hastalığını önleyebilir.
  • Doğurganlığı da etkiler. Arı sütü erkek kısırlığını tedavi edebilir ve ayrıca sperm üretimini artırabilir.
  • Antioksidanları kanser riskini (özellikle meme kanseri) azaltabilir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.

Arı sütünün insan vücudunun üretemeyeceği 8 çeşit amino asit içerdiğinden yukarıda bahsetmiştik. Arı sütü bu işleve sahiptir, kemikleri güçlendirebilir ve kas gelişimini destekleyebilir.

Arı Sütünün Zararı Var Mı?

Arı sütü çok güçlü bir içerik olduğu için doktor izni olmadan kullanılmamalıdır. Farkında olmadan arı sütü kullanmak ölümcül alerjilere neden olabilir. Özellikle arı zehrine veya arı ürünlerine alerjisi olanlar uzak durmalıdır. Kronik hastalıkları olanların ve hamile kadınların da uzmanların onayı olmadan kullanmamaları tavsiye edilir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır, Tüketilir?

Bir macun yapmak için arı sütünün balla karıştırılması, onu yemenin en yaygın yoludur. Ayrıca içeceklere arı sütü de ekleyebilirsiniz. Günde 1 gramdan fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Vücuda fazla alınan arı sütü çeşitli reaksiyonlarla vücudu etkileyebilir ve hatta ölüm riski dahi oluşturulabilir. Arı sütü tüketimine başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

Arı Sütü Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Arı sütü, ışığa ve sıcağa duyarlı bir besindir. Bu sütü saklarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Arı sütünü normal buzdolabı sıcaklığında 5 derece ile 2-3 ay saklayabilirsiniz. Elinizde çok fazla arı sütü varsa ve güvenli bir şekilde saklamak istiyorsanız, buzlukta dondurabilirsiniz.

Arı sütünü kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.