Amerika’da Ne Yenir

amerika'da ne yenir
amerika'da ne yenir

Fast food’un anavatanı olan Amerika Birleşik Devletleri özel bir yemek kültürüne sahip değildir. Fakat dünya genelinde yaygın bir hale getirmiş olduğu yemek kültürüyle birlikte adından sık sık söz ettirmeyi başarmaktadır. Pek çok mutfak kültüründen de etkilenmekte olan Amerika’da ne yenir? Amerika’da ne içilir? Gibi merak edilen konularla ilgili faydalı bilgileri sizler için bu yazımızda derledik.

Amerika’da Ne Yenir, Ne İçilir

Amerika yaşayabilmek için yemek mantığı ile birlikte kendisine zahmetsiz bir şekilde hazırlanmakta olan yemeklerin bulunmasıyla ilgili oldukça uzmandır. Bu sebeple de bu ülkeye gelinmesiyle birlikte muhteşem yemeklerin beklemeniz konusunda hayal kırıklığı yaşamanız mümkündür. Yine de şehirdeki fast food tarzındaki yiyeceklerin de oldukça lezzetli olduğunu da belirterek haklarını da yememek gerekir.

Domuz eti Amerika yemekleri içerisinde sık sık tüketilen besinlerden biridir. Öncelikle yemek için mekan araştırması yapılmasından önce çeşitli uygulamalar ve yorum sitelerinin yardımıyla birlikte faydalanmasını tavsiye ederiz. Pek çok fast food restoranı self servis olarak çalışma sürdürmektedir. Bu durumda da bahşiş boyutunu biraz değişiklik göstermektedir. Self servis bir mekanda karnınızı doyurmak istemeniz durumunda bahşiş konusuyla ilgili rahat davranabilirsiniz. Fakat garson çalıştırılmakta olan bir mekanda belirli bir bahşiş bırakmamanız durumunda mekandan güler yüz görmeden ayrılmanızı garanti etmeniz durumuna neden olabilmektedir.

hamburger
hamburger

Hamburger

Amerika denildiğinde kesin olarak ilk önce gelen yemeklerin başında fast food yemek kültürünün önemli simgelerinden biri olan hamburgeri koymak gerekmektedir. Amerika’da ne yenir? Sorusuna ilk olarak akıllara gelen cevaplardan biri olan hamburgeri listemisin ilk sıralarında yer verdik. Ülke sınırları içerisinde oldukça büyük porsiyonlarda hamburgerler hazırlanmaktadır. Siparişinizi verirken bu durumu göz önünde bulundurmanızı öneririz.

hot dog
hot dog

Hot Dog

Amerika’nın yiyecek üzerine dünyaya armağan etmiş olduğu en etkili yiyeceklerden biride hot dog gelmektedir. Bu sosisli sandviç aslında abartılcak kadar lezzetli bir yiyecek değildir. Ancak yemesinin kolay olmasıyla birlikte ülkenin gerçekleştirmiş olduğu muhteşem reklam çalışmalarıyla birlikte dünyada kendine yer bulmayı başarmıştır.

pretzel
pretzel

Pretzel

Kelime anlamı olarak çubuk kraker olarak adlandırılan pretzel, açlığınızı yatıştırabilmek açısından hızlı bir şekilde tüketimini sağlamanız mümkündür. Ülkenin genelinde bu hamur işinin de oldukça sevilmesiyle birlikte Amerikan yemek kültürü içerisinde özel bir yere sahip olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

cheesecake
cheesecake

Cheesecake

Amerika’nın dünyaya armağan etmiş olduğu ve şu anda neredeyse tüm dünyada bulabileceğiniz lezzetlerden biri de cheesecake. Ülkede tatlı denildiğinde akıllara ilk gelen şeylerden biride cheesecake olmaktadır. Görüntü olarak oldukça cazip gelen tatlılardan biri olan cheesecake, ülkenin her pastanesinde ve restoranında görmeniz mümkündür.

clam chowder
clam chowder

Clam Chowder

Deniz tarağı çorbası olarak adlandırılan clam chowder, Amerika’da içebileceğiniz lezzetli çorbalardan biri olarak yer almaktadır. Özellikle de ekmeğin içerisi oyulmasıyla birlikte hazırlanmakta olan sunun zaten aç bir midenin görüntüsüyle bile sarhoş edebilmektedir. Lezzeti genel anlamda çok yoğun bir aroması olmamasından dolayı hemen hemen herkesin bu çorbayı severek tüketimini sağlayacağını düşünmekteyiz.

bagel
bagel

Bagel

Ülkenin tüm eyaletine yansıyan hamur işi kahvaltısı olarak da bulunabilecek en keyifli yiyeceklerden biridir. Ülkemizden de bir yiyeceğe benzerlik sağlanması durumunda bu yuvarlak lokmaların arasına isteğinize göre bir şeyler ilave ederek kendinize güzel bir kahvaltı hazırlamanız mümkündür.

donut
donut

Donut

Amerikanın yemek kültürü denildiğinde akıllara ilk gelen yiyeceklerden biride donut olarak yer almaktadır. Zihnimizde fimlerden kaynaklı polislerin kahveyle birlikte tüketimini sağlamış olduğu atıştırmalıklardan biri olarak canlanan donut elbette ki sadece polisler tarafından tüketimi sağlanmıyor. Ülkede bu yiyeceği pek çok tüketen kişi görebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz ülke sınırına çıkmadan öncesinde bu lezzeti denemenizdir.

ızgara
ızgara

Izgara

Amerika hızlı yemek hazırlama konusunda oldukça uzmandır. Tavuk, balık, kırmızı et, deniz kabuklu gibi pek çok geniş bir yelpazede hazırlanmakta olan ızgaraların güzel bir sunumla birlikte ziyaretçilerin beğenisini toplamaktadır. Durum böyle olunca da ülkenin en önemli pişirme tekniklerinden biri olan ızgara da hazırlanmakta olan yiyecekleri “Amerika’da ne yenir” olarak listemize mutlaka ilave etmeniz gerekenlerden biridir.

pizza
pizza

Pizza

Açık bir şekilde belirtmek gerekirse Amerika ziyaretinizde enfes pizzalar yiyeceksiniz. Özellikle de kalın hamurla birlikte yapılan ve bol domates soslu, bol malzemelerle birlikte deep-dish olarak adlandırılan muhteşem pizzaların lezzetiyle birlikte keyifli anlar geçirebileceksiniz.

kahve
kahve

Kahve

Kahve, Amerika’da ne yenir, Amerika’da ne içilir? Sorularına en popüler cevaplardan biri olarak yer almaktadır. Amerika’da insanlar güne kahvesiz başlamasıyla birlikte tam olarak uyanamamaktadır. Her Amerikanın evinde bir filtre kahve makinesinin olmasından kaynaklıdır. Dünyanın en önemli zincir kahve dükkanlarından biri olan Starbucks da ülkede kurulmasıyla birlikte durumu ispatlamaktadır. Bu sebeple de Amerika sokaklarını dolaşmanız esnasında yorulmanız durumunda kendinizi en yakın kahve dükkanına atarak bir fincan sade kahvenin tadını çıkartmanızı tavsiye ederiz.

buffalo wings
buffalo wings

Buffalo Wings

Çeşitli acı soslarla birlikte tatlandırılmakta olan bu tavuk kanatlarının güzel bir şekilde pişmesini sağlayarak yanında açılan lezzetli bir birayla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ülkede bu lezzeti tadabileceğiniz pek çok farklı mekan bulmanız mümkündür.

coleslaw
coleslaw

Coleslaw

İlk önce lahana ve havuç olmasıyla birlikte açık renkli ve tat olarak da diğer yiyeceklere kıyasla biraz nötr kalan yiyeceklerle birlikte hazırlanan salata çeşididir. Ülkemizde de dolu malzemeler ile birlikte hazırlanmakta olan renkli salata tabaklarından sonra bu salata sizlere zayıf görünebilmektedir. Özellikle de fast food yemek hizmeti sunan mekanların bu salata çeşidinin genel olarak mayonez ile birlikte harmanlanmasıyla birlikte servise sunulmaktadır.

pancake
pancake

Pancake

Yine Amerika denildiğinde akıllara ilk gelen hamur işlerinden biride pancake olmaktadır. Özellikle de kahvaltılarda tüketimi sağlanan pancake üzerine bal, reçel gibi tatlı gıdaların sürülmesiyle birlikte tadına doyum olmaz bir lezzet haline gelmektedir.

barbekü soslu kaburga
barbekü soslu kaburga

Barbekü Soslu Kaburga

Oldukça kolay bir şekilde hazırlanmakta olan ve barbeküde hızlı olarak pişirilmekte olan barbekü soslu kaburga Amerika’nın vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olarak yar almaktadır.

bira
bira

Bira

Yine Amerika’da oldukça sık tüketimi sağlanan içecekler arasında bira gelmektedir. Ülkede yer alan pek çok bira üretimhanelerinde üretimi sağlanan birbirinden lezzetli biralar gelmektedir. Bu ülkede günün her saatinde bira tüketin birilerini görmeniz mümkündür. Bira içmek için ülkede yer alan birbirinden farklı olan barları da tercih etmeniz mümkündür. Aynı zamanda yanında patates cipsi ve buffalo wings ile biranızın keyfini çıkartmanız mümkündür.