Aloe Vera Faydaları Nelerdir

aloe vera bitkisi faydaları nelerdir
aloe vera bitkisi faydaları nelerdir

Zambakgiller ailesinden bir bitki olan Aloe Vera’nın tam 400 türü vardır. Dikenli bir yapısı olan Aloe Vera bitkisine Antik Mısır ölümsüzlük bitkisi demişken, Kızılderililer ise cennetin sihirli değneği demiştir. Kozmetik sektöründe ve tıp alanında sağlığa faydaları ile ön planda olan Aloe Vera bitkisinin saçlardan ayak tırnağına kadar sağlığa sayısız faydaları vardır.

Sağlığa olan faydalarıyla tam bir şifa kaynağı bitki olan Aloe Vera faydaları nelerdir?

Jöle kıvamındaki öz suyunun kozmetik ve ilaç endüstrisi için çok büyük bir önemi olan Aloe Vera bitkisinin sağlığa faydalarını sizler için araştırdık.

Aloe Vera Saça Faydaları

Günümüzde saç derisinin yağlı olduğundan şikayet eden insanların sayısı hiç de az değildir. Yağlı saç derisi nedeniyle saçlarının çabuk yağlandığından yakınanlar Aloe Vera bitkisini kullanırlarsa, kısa süre içerisinde saçlarının daha az yağlandığını fark edeceklerdir.

Aloe Vera’nın jelini saç derisine masaj yaparak uygularsanız saç derisindeki kan akışını hızlandırdığınız gibi saç köklerini de beslemiş olursunuz. Ayrıca bu masajı düzenli olarak yaptığınız takdirde saçlarınız daha hızlı uzar.

Saçlar için doğal bir nemlendirici olan Aloe Vera, aynı zamanda saçların Ph dengesini de korur.

Saçlarının doğal görünümüne önem verenler için Aloe Vera bitkisi mucizevi etkilere sahiptir. Ayrıca Aloe Vera saç buklelerini de doğal gösterir.

Saç derisini ölü hücrelerden arındırmada ve kepeği engellemede de Aloe Vera bitkisi imdada yetişiyor.

Saç köklerinin güçlü, saçlarının canlı ve parlak görünmesini isteyenler, Aloe Vera bitkisini mutlaka kullanmalıdırlar.

İşlem gören saçların hasar görmesi kaçınılmazdır. Bu hasarların onarılmasının yanı sıra saçtaki kaşıntı ve yanmalara karşı Aloe Vera bitkisi oldukça etkilidir.

Aloe Vera saça faydaları bunlarla sınırlı değil. Antibakteriyel özelliği sayesinde mantar vb. cilt rahatsızlıklarında tedaviye çok ciddi katkı sağlar. Yine saç derisindeki aşırı yağı dengelediği için saç derisini bakteriyel cilt rahatsızlıklarından korur.

aloe vera jeli faydaları
aloe vera jeli faydaları

Aloe Vera Jelinin Cilde Faydaları

Yüz güzelliğine önem verenler, boyun ve yüz bölgelerine sürüldüğünde ciltteki nemi dengeleyen doğal nemlendirici Aloe Vera jelini düzenli olarak kullansınlar.

Özellikle hamilelik sürecinden sonra ve kilo alıp vermenin hızlı olduğu dönemlerde ciltte oluşan çatlaklar hem morali, hem de estetik görünümü bozar. Alo Vera jeli ciltte oluşan çatlaklara düzenli olarak sürüldüğünde çatlaklar kısa sürede yok olur.

Hemoroid kaşıntısını ve yanmasını giderir ki bunu anti-inflamatuar özelliği sayesinde yapar. Ayrıca iç ve dış fark etmeksizin iki tür hemoroid içinde Aloe Vera bitkisi kullanılabilir.

Aloe Vera jelinin içeriğindeki anti-inflamatuar iltihaplı cilt rahatsızlıklarında da etkilidir. Yazın denize gitmeyi hepimiz severiz ama ciltteki güneş yanıklarını hiçbirimiz sevmeyiz. Aloe Vera jeli ciltteki güneş yanıklarına uygulanırsa cilt kendisini hızlı bir şekilde toplar.

Alo Vera çiçeği, sinek veya böcek sokmaları neticesinde ciltte oluşan hasarı ve ciltteki açık yaraları çok hızlı bir şekilde giderir. Ayrıca yaraların morarmasını da önler.

aloe veranın cilde faydaları
aloe veranın cilde faydaları

Aloe Veranın cilde faydaları arasında vücudumuzdaki serbest radikallerin cildimize verdiği hasarı önlemesi vardır ki bunu A, B12, C ve E vitamini ile folik asitin antioksidan etkisiyle başarır. Ayrıca Aloe Vera jelinin içeriğindeki çinko, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, bakır ve selenyum ile daha birçok mineral cildin yaşlanmasını geciktirir.

Sivilceler, günümüzde psikolojimizi olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Hafif ve orta seviyedeki sivilcelerle Aloe Vera jeli sayesinde baş edilebilir. Vücudumuzdaki sivilcelerin yok olması için buz küpleri içerisine yerleştirilen jellerin düzenli olarak gece yatmadan önce sivilceli bölgelere uygulanması gerekir.

Aloe Vera Suyunun Faydaları

Kandaki kolesterol seviyesini dengeleyen Aloe Vera suyunun kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Aloe Vera suyu düzenli içilirse kan akışı hızlandığından ve damar tıkanması riski düştüğünden kalp ve damar sağlığı etkili bir şekilde korunmuş olur.  

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanserli hücre oluşumunu engellediği gibi kanserli hücrelerin üremesini de önler. Kolon kanseri ve birçok kanser türüne karşı Aloe Vera suyunun etkisi ispatlanmıştır.

İçerdiği vitamin ve minerallerle sinir sistemini rahatlatarak psikolojik rahatsızlıkları ve depresyonu engeller.

Vücutta kanın daha hızlı dolaşmasını ve bu sayede oksijen sirkülasyonunun artmasını sağlayarak gün içerisinde zinde ve canlı hissedilmesini sağlar.

Bağırsakları uyararak hareketlendirdiği için kabızlığa ve şişkinliğe çok iyi gelir. Mide yanması, mide ekşimesi, mide ve bağırsaklarında gaz sorunu olanlar ile romatizmal ağrıları olanlar, bu rahatsızlıklara şifa olan Aloe Vera suyunu düzenli tüketmelidir.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında oldukça etkili olan Aloe Vera suyunun hemoroid, böbrek ve mide rahatsızlıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir.

Aloe Vera suyu faydaları arasında oldukça sık rastlanan üst solunum yolu rahatsızlıklarından astım ve bronşite çok iyi gelmesi de vardır. İçeriğindeki anti-inflamatuar gözdeki iltihaplanmaya çok iyi gelir. Gözde iltihaplı olan kısma pamukla sürülürse ağrıyı hafifletir.

Aloe Vera Kremi Faydaları

Aloe Vera bitkisinin içeriğindeki antioksidanlar cilt yanıklarını çok hızlı iyileştirdiği gibi yanan bölgenin enfeksiyon kapma olasılığını düşürür. Yine güneş yanıklarının iyileşmesinde de oldukça etkili bir kremdir.

Temiz bir cilde sürüldüğünde cildin enfeksiyon kapma riskini azaltır. Cilde düzenli olarak sürülürse akne ve sivilceleri yok eder.

Cilt kuruduğu zaman kızarmaya ve pul pul dökülmeye başlar. Aloe Vera kremi tüm bunlara son verdiği gibi ciltteki kızarıklıkları da engeller.

Cildin kolojen dokusunu desteklemek ve cildi sıkılaştırarak kırışıklıkları önlemek için Aloe Vera kremi cilde düzenli olarak uygulanmalıdır.

Özellikle yüksek radyasyona maruz kalanlar, radyasyonun ciltlerine verdiği hasarı en aza indirmek için Aloe Vera kremini düzenli olarak ciltlerine uygulamalıdır.

Aloe Vera kreminin içeriğindeki antibakteriyeller ciltte barınan mikropları öldürür. Ciltteki açık yaraları ise çok kısa süre içerisinde iyileştirir.

Aloe Vera kremi faydaları alerjen ciltler için oldukça fazladır. Bebeklerde çok sık rastlanan pişikleri kısa sürede yok eder. Ciltteki alerjik reaksiyonlara karşıda mücadele eder.

Donmanın neden olduğu doku hasarlarına iyi geldiği gibi egzama ve sedef rahatsızlıkların tedavisinde de etkilidir.

aloe vera yağı faydaları
aloe vera yağı faydaları

Aloe Vera Yağının Faydaları

Diş etlerindeki iltihaplanmaya, ağız ülserine ve stomotit vb. ağız enfeksiyonlarına Aloe Vera yağı çok iyi gelmektedir.

Aloe Vera yağı faydaları arasında ciltteki akneleri ve sivilceleri yok etmesi, yüzde biriken yağlardan yüzü arındırması ve şişlikleri azaltması da yer almaktadır.

Ciltte selülit oluşan bölgelere hafif masajlarla düzenli olarak uygulanırsa selülitleri yok eder. Ayrıca selülit oluşan bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırarak selülit oluşumunu önler.

Saç kurutma makinelerinin, maşaların, fönlerin ve düzleştiricilerin saça uygulanmasından önce Aloe Vera yağı saça uygulanırsa bu tür aletlerin saç tellerine vereceği zararın önüne geçilmiş olur.