Aletli ( Reformer ) Pilates mi ? Mat Pilates mi ?

sporvebeslenme.com

Aletli ( reformer ) pilates ile mat pilates arasındaki fark nedir ?

Her iki egzersiz birbirine benzese de oldukça farklıdır. Mat pilates de kendi vücut ağırlığını kullanarak çalışılmaktadır. Aletli ( reformer ) pilates de ise hareketin her anında direnç ve destek sağlayan ekipmanlar kullanılmaktadır.

Mat Pilates

Aletli ( reformer ) pilates mi ? Mat pilates mi ?
Aletli ( reformer ) pilates mi ? Mat pilates mi ?

Mat pilates 34 egzersizden oluşan, core bölgeyi güçlendirmeye ve stabilize etmeyi hedeflemektedir. Bu 34 egzersizin bir kısmı zor olduğundan dolayı kişiler tarafından tercih edilmemektedir. Mat pilates vücut hareketleri ile yapıldığından daha sınırlıdır. Fakat ekipman olarak pilates bandı ve pilates topları kullanılmaktadır.

Mat pilatesi farklı yapan özelliklerinden taşınır olması ve her yerde çalışabilirsiniz. Aletli ( reformer ) a göre vücudunuzu daha serbest kullanırsınız.

Genel olarak bacak, sırt ve karın kaslarınızı sıkılaştırırsınız. Mat üzerindeyken, vücut yerçekimine karşı direnç uygulamaktadır ve bu nedenle de egzersiz zorlaşır. Vücut kontrolünü siz sağlarsınız. Başlangıç seviyesi için zorlayıcı olabilir.

Aletli ( reformer ) pilates’in Mat pilates’den daha zor olduğu söylenilmektedir. Fakat ileri seviye mat pilates’de reformer desteği olmadan vücudunuzu sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir.  Aletli ( reformer ) antrenmanın devamlılığını sürdürmekte yardımcı olmaktadır. Aletli ( reformer ) da kısa sürede gelişim göstermektedir.

Aletli ( Reformer ) Pilates

Aletli ( reformer ) pilates mi ? Mat pilates mi ?
Aletli ( reformer ) pilates mi ? Mat pilates mi ?

Aletli ( reformer ) pilates daha aktif ve dinamik olarak kabul edilmekte olup egzersizlerin çoğu daha geniş hareketlerle oluşmaktadır.

Aletli pilates olarak da tanıyabileceğimiz reformer , aletler vücuda destek olmakla birlikte duruşu en iyi seviyede tutmaktadır.

Aletli pilates 3 ayrı mekanizmadan oluşmaktadır. Bunlar reformer, trapez ve cadillac olarak üçe ayrılmaktadır. Bu aletlerin üzerindeki yaylar  direnç ve kuvvet uygulayarak kişinin  fiziksel ve zihin bütünlüğünü oluşturmaktadır. Düzenli yapıldığında  esnekliği,dayanıklılığı, güç ve duruşu da olumlu yönde etkilemektedir.