Akşam 6’dan Sonra Yemek Yememek Doğru Mu

Akşam 6'dan Sonra Yemek Yememek Doğru Mu
Akşam 6'dan Sonra Yemek Yememek Doğru Mu

Akşam 6’dan Sonra Yemek Yememek Kilo Aldırır Mı

Akşam 6’dan sonra yemek yemek kilo aldırır mı ? diye sorduğunuzda sizlere iki cevap verebiliriz. Biri evet, biri hayır. Eğer akşam yemeğinden sonra gün içerisinde ihtiyacın olandan daha fazla enerji alacak şekilde besleniyorsan bu sana kilo aldırabilir. Fakat gün içerisinde ihtiyacın olandan daha az enerji alacak şekilde besleniyorsan veya alman gereken kadar besin tüketiyorsan, kilo verebilirsin veya kilonu koruyabilirsin.

Akşam 6'dan Sonra Yemek Yememek
Akşam 6’dan Sonra Yemek Yememek

Akşam 6’dan Sonra Yemek Yememek

Vücut ağırlığımızı koruyabilmek ve kilo almamak için pek çok insanın tavsiyesi hemen hemen aynıdır; Akşam 6’dan sonra hiçbir şey yeme.. Peki bu durum herkes için geçerli mi?

Genellikle gece yarısı acıkmalarının sonu genel olarak yağlı yiyecekler oluyor. Yapılan araştırmalara göre iki hafta boyunca akşam 18:00’dan sabah 06:00’ya kadar hiçbir şey tüketmemek, yarım kilo verildiği görülmektedir. Bir sonraki çalışmada ise akşamları yemek yemelerine izin verilmiştir ve sonucunda 600 gram kadar kilo alındığı görülmüştür. Yapılan bir diğer çalışmada da kadınların günlük tükettikleri kalori miktarlarının yarısını akşam yemeğinden sonra aldıkları sonucuna varılmıştır.

Gece acıkmaları gün içerisinde yeterli miktarda yemek yenilmediğinin göstergesidir. Gece yemek yememeye konsantre olmak yerine gün içerisinde ne kadar yeterli beslenip beslenmediğinize konsantre olmanız gerekmektedir.

En doğrusu ise güne iyi bir kahvaltıyla başlanması gerekmektedir ve gün boyunca dengeli, sık beslenmektir. Eğer gün boyunca iyi beslenirseniz, gece acıkmalarınız da kendiliğinden son bulacaktır.

Sonuç olarak; önemli olan gece yememek değildir, neler yediğinizdir. Gece acıkıyorsanız yemek yemekten çekinmeyin. Yanlış yemek tercihleri, yemek yemekle sağlıksız bir ilişki kurduğunuzu göstermektedir. Bu nedenle yemeklerinizin porsiyonlarını kontrol edin ve sağlıklı gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Akşam Saat Kaçtan Sonra Yemek Yememek Kilo Verdirir
Akşam Saat Kaçtan Sonra Yemek Yememek Kilo Verdirir

Akşam Saat Kaçtan Sonra Yemek Yememek Kilo Verdirir

Akşam yemeğini, gece yatmadan önce 4-5 saat öncesine kadar; süt, yoğurt gibi hafif bir ara öğün, yatmadan önce 2-3 saat öncesine kadar tüketilmesi önerilmektedir. Akşam 18:00’dan sonra yemek yememek kilo vermek için çözüm değildir. Önemli olan dengeli ve düzenli beslenmektir. Gün içerisinde doğru beslendiğinizden ve öğün atlamadığınızdan emin olun.