1 Kalori Kaç Gramdır ve 1 Kg Kaç Kalori

1 kg kaç kalori
1 kg kaç kalori

Günümüzün en önemli sağlık problemleri arasında kilo sorunu da en başlarda yer alıyor. Toplumun anatomik yapısı incelendiği zaman kilolu insanların bir hayli fazla olduğu hemen dikkat çeker. İş hayatımız, gün içerisinde karşımıza çıkan sıkıntılar ve hep bir telaş içerisinde geçen günlerimizde ne yediğimizden daha fazla karnımızı doyuracak bir şeyler olsun da ne olursa olsun zihniyetinin bizlere geri dönüşü kilo oluyor. İnsanlar aldıkları kilolardan rahatsız olmaya başlayınca da diyet programları uygulayanların ve çeşitli sporları yapanların sayısı her geçen gün çoğalıyor. 1 kilonun dahi vücut için çok önemli olduğu noktada 1 kilonun kaç kaloriye denk geldiği son yılların en fazla araştırılan konularından biri oldu.

1 Kilo Kaç Kaloridir?

Sadece 1 kilo verebilmek için kaç kalori yakmamız gerektiği aşırı şişman ve obez insanlar ile diyet yapanlar tarafından çok sık araştırılmaktadır. Özellikle diyet programı uygulayanlar ve spor yapanlar, tartıldıkları zaman kilo kaybettiklerini görerek emeklerinin boşa gitmediğini görmek isterler. Kısaca özetlemek gerekirse 68 kilo ağırlığındaki bir kadının vücut yağları 110 bin kalori, aynı ağırlıktaki bir erkeğin ise vücut yağları 80 bin kaloridir. Vücudun 1 kg yağ yakabilmesi için yaklaşık 7 bin 400 kalorinin yakılması gerektiği Amerikan Egzersiz Kurulu tarafından yapılan bir araştırmayla tespit edilmiştir.

24 Saatte Kaç Kalori Yakılmalıdır?

Bir insanın günlük kalori gereksinimi cinsiyete, yaşa, boya, kiloya ve yaşam tarzının hareketli olup olmadığına göre değişmektedir. Bunun içinde 24 saat içerisinde kaç kalori yakılması gerektiği ile ilgili genelleyici net bir rakam vermek imkansızdır. Ancak herkes, kendi vücut kitle endeksine göre günlük yakması gereken kalori miktarını belirleyebilir. Uzmanlar, aşırı kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesi için haftada 1 kilo verilmesini tavsiye ediyor. Uzmanların bu tavsiyesi ise haftalık 7 bin 400 kaloriye denk geliyor. Yani günlük yaşantımızda aldığımız kalori haricinde günlük yaklaşık bin 57 kalori yakmamız gerekiyor.

1 günde kaç kalori alınmalı
1 günde kaç kalori alınmalı

Sabah Kahvaltısı Kaç Kalori Olmalıdır?

Gün içerisinde zinde kalabilmek için sabah kahvaltısının çok iyi yapılması herkes tarafından bilinen bir gerçek. Günlük gereksinim duyulan enerjinin 5’te 1’ini iyi bir kahvaltı ile elde etmemiz mümkün. Bu nedenle de güne mutlaka kahvaltıyla başlamak çok önemlidir. Sabah yapılacak iyi bir kahvaltı ile alınması gereken kalori değeri ise 350’dir.

Gün İçinde Alınması Gereken Kalori Değeri Nedir?

Sağlıklı kilo vermenin ilk koşulu gün içerisinde alınan kalori miktarının bilincinde olmaktır. Her insanın günlük alması gereken kalori değeri vardır. Bu kalori değerinin altında veya üstünde kalori alınması ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Günlük alınması gereken kalori değerinde yaş, cinsiyet, kilo, boy gibi etkenler dikkate alınır. 19-30 yaş aralığında günlük alınması gereken kalori değeri kadınlar için ortalama 2000 iken, aynı yaş aralığında olan erkekler için ortalama 2400’dür.

Günlük Kaç Kalori Yakılırsa Haftada 1 Kilo Verilir?

Uzmanlara göre sağlıklı şekilde kilo veren bir insan için haftada 1 kilo verilmesi idealdir. İnsanlar ise haftada 1 kilo vermek için günlük yakılması gereken kalori miktarını çok sık araştırmaktadır. Bir insanın 1 kilo vermesi için 7400 kalori yakması gerekiyor. Bu da ortalama günlük 1000 kaloriye denk gelmektedir.

1 Gram Yağ Kaç Kalori Değerindedir?

Uzmanlara göre 1 gram protein vücuda 4 kalori değerinde enerji verirken, 1 gram karbonhidrat 4,5 kalori değerinde enerji vermektedir. Vücudun yaktığı 1 gram yağ ise 9.3 kaloriye tekabül etmektedir.

Yaş ve Cinsiyete Göre Günlük Alınması Gereken Kalori Değerleri

  • 51 yaş ve üstündeki erkeklerin günlük 2000 kalori alması gerekirken, aynı yaş ve üstündeki kadınların ise 1600 kalori alması gerekir.
  • 31-50 yaş aralığındaki erkeklerin günlük 2200 kalori alması gerekirken, aynı yaş aralığındaki kadınların günlük 1800 kalori alması gerekir.
  • 19-30 yaş aralığındaki erkeklerin günlük 2400 kalori alması gerekirken, aynı yaştaki kadınların günlük 2000 kalori alması gerekir.
  • 14-18 yaş aralığındaki erkeklerin günlük 2200 kalori alması gerekirken, aynı yaş aralığındaki kadınların günlük 1800 kalori alması gerekir.
  • 9-13 yaş aralığındaki erkeklerin günlük 1800 kalori alması gerekirken, aynı yaş aralığındaki kadınların günlük 1600 kalori alması gerekir.
  • 4-8 yaş aralığındaki çocukların günlük 1200 ila 1400 aralığında kalori alması gerekir.
  • 2-3 yaş aralığındaki çocukların ise günlük olarak 1000 kalori alması gerekir.

Bu kalori değerlerinin ortalama olarak belirlenen kalori değerleri olduğu unutulmamalıdır. Beden sağlığı ve vücut gelişimi açısından sağlıklı bir yaşam sürebilmek için küçük yaşlardan itibaren bilinçli bir şekilde bu kalori değerlerine uygun beslenme alışkanlığının kazanılması gerekir. Küçük yaşlarda bu kalori değerlerine uygun beslenme alışkanlığı kazanılamasa da ilerleyen yaşlarda da bu kalori değerlerine uygun beslenme alışkanlığının kazanılması sağlık açısından büyük fayda sağlar.

Kaç Kalori 1 Kilo Eder?

1 kilo alınması için günlük alınması gereken kalori değeri tamamen metabolizma hızı ile alakalı bir durumdur. Örneğin metabolizması sizden daha hızlı çalışan biri günlük aldığı kalori değerinin üstüne çıktığı halde kilo almazken, sizin kilo almanız gayet normaldir. Çünkü kilo almada esas etken metabolizma hızıdır.

Zayıf olduğunuzu düşünüyor ve kilo almak istiyorsanız 1 kilo alabilmeniz için günlük almanız gereken kalori değeri haricinde 7000 ve üstü kalori almanız gerektiğini bilmelisiniz. Herkesin alması gereken günlük kalori değeri farklı olduğu içinde 1 kilo almak için günlük şu kadar kalori alınmasına gereksinim olduğuna yönelik net bir rakam vermek imkansızdır. Ayrıca zayıf olduğunu düşünenler ile kilo almak isteyip de alamayanlar öncelikle bir sağlık problemi olup olmadıklarını öğrenmelidir. Eğer bir sağlık problemi bulunmuyorsa beslenme planına geçilmelidir.

Kilo almak için beslenme planınızda yaptığınız değişiklikte önceliğiniz günlük aldığınız kalori değerini artırmak olsun. Bunun içinde kalori değeri yüksek besinleri tercih etmeniz gerekiyor. Elbette günlük aldığınız kalori miktarını artırmak tek başına bir işe yaramaz. Günlük harcadığınız kalori değerini de bilmeniz gerekir. Çünkü günlük aldığınız kalori değerini artırsanız da günlük harcadığınız kalori değerinde yükselme varsa kilo almanız imkansız hale gelir. Bu nedenle günlük harcanan kalori dengeli bir şekilde sınırlandırılmalıdır. Kilo vermeye çalışanlarda, kilo almaya çalışanlarda alınan kalori ile verilen kaloriyi dengelemek zorundadır. Ayrıca kilo almaya çalışırken de egzersiz yaparsanız daha hızlı ve sağlıklı kilo almış olursunuz. Kilo alırken yapacağınız egzersizler vücudunuzun daha kolay şekil almasını sağlayacağı gibi vücudunuzdaki kas oranını da korumuş olursunuz.