1 Dilim Karpuz Kaç Kalori, Karpuz Kilo Aldırır Mı

1 dilim karpuz kaç kalori, karpuz kilo aldırır mı
1 dilim karpuz kaç kalori, karpuz kilo aldırır mı

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan karpuz, sulu yapısıyla birlikte sıcak havalarda sofraların vazgeçilmezi olarak yerini alıyor. İçermiş olduğu yüksek miktardaki lif, vitamin açısından da oldukça zengin. Her yaş grubundaki kişilerin sıcak havalarda iştahla tüketmiş olduğu karpuz, diyet yapan kişilerin gözdesi olsa da içermiş olduğu yüksek miktardaki şekerden dolayı, kilo aldırıp aldırmadığı merak konusu olmuştur. Peki, 1 dilim karpuz kaç kalori, karpuz kilo aldırır mı? Hep birlikte detayları inceleyelim. Aynı zamanda ‘karpuz kaç kalori‘ yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

1 Dilim Karpuz Kaç Kalori

Diyet döneminde oldukça merak konusu haline gelen ‘bir dilim karpuz kaç kalori‘ sorusu, tüm faydalı bilgiler ile birlikte yazımızda derlenmiştir. Karpuz, yaz mevsiminde oldukça tüketimi sağlanan bir meyvedir. İçeriğinde şeker olmasından dolayı da fazla tüketilmesi durumunda da istenilmeyen durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Peki, 1 dilim karpuz kaç kalori? 1 dilim ince karpuz yaklaşık olarak 90 kalori değerine sahiptir. Karpuzun kalori değerinin merak edilmesiyle birlikte ‘karpuz kilo aldırır mı’ sorusu da oldukça merak ediliyor. Karpuz kilo aldırır mı? Detayları inceleyelim.

Karpuz Kilo Aldırır Mı

Oldukça merak konusu olan ‘karpuz kilo aldırır mı‘ sorusunu sizlere özel derleyerek bu konuyla ilgili tüm cevaplarınızı alacaksınız. Son dönemde karpuzla ilgili birçok gerçek ortaya atılsa da karpuz da her meyve gibi içeriğinde şeker yer alıyor. Bu sebeple de karpuzu az miktarda tüketerek vücut için birçok fayda sağlamasıyla, fazla tüketimi sağlanan her meyve gibi karpuz da şeker miktarından dolayı kilo aldırabilmektedir. Kan şekerinin dalgalanmasına sebep olan bu durum hızlı bir şekilde acıkmamıza da hazırlık yapmaktadır. Karpuzun aşırı miktarda tüketilmesi durumunda ayrıca midede gaz ve şişkinlik gibi sorunların oluşmasına sebep olmaktadır.

karpuzun faydaları nelerdir
karpuzun faydaları nelerdir

Karpuzun Faydaları Nelerdir

  • C vitamini (antioksidan-iltihap karşıtı) içermesinden dolayı astımın önüne geçmesinde etkilidir.
  • Likopen (güçlü bir antioksidan) içeriğinin zengin olmasından dolayı kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyuculuk sağlar.
  • Hem C vitamini içeriğine hem de likopen içermesinden dolayı kansere sebep olan serbest radikallerin oluşturmuş olduğu hasarın önüne geçer.
  • Karpuz, su ve lif içermesinden dolayı sindirim sisteminin desteklenmesine ve kabızlığın önüne geçmede etkilidir.
  • Su ve elektrolit içermesiyle birlikte yaz mevsiminde susuzluğun giderilmesine yardımcı olur.
  • Kolin içermesiyle birlikte uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza fonksiyonlarının vücuda yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte sinir iletiminin sağlanmasıyla, yağ emilimine de yardımcı olur. Kronik iltihabın azalmasında etki gösterir.
  • İçermiş olduğu amino asit sayesiyle karpuz ve karpuz suyu kas ağrılarının giderilmesinde ve egzersizden sonra toparlanmak için oldukça yardımcıdır.
  • A vitamini içeriğiyle birlikte saçların nemli tutmaya etkili olan sebum üretimine fayda sağlar. C vitamini içeriğiyle birlikte cilt ve saç yapısında yer alan kolajen sentezinin desteklenmesini sağlar. Ayrıca yüksek miktarda su içeriği sayesiyle iyi bir hidrasyon vermektedir.