1 Bardak Ayran Kaç Kalori

1 bardak ayran kaç kalori
1 bardak ayran kaç kalori

Ayran, Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Yoğurda su eklendikten sonra iyice karıştırılmasıyla yapılan ayran tuzlu ve tuzsuz olarak tüketilebilmektedir. Evde hazırlanan ayranın ise damak zevkine göre yoğunluğu artırılabilmekte ya da azaltılabilmektedir. Asitsiz bir içecek olan ayran, protein oranı oldukça yüksek bir içecektir.

Eski Türk kavimlerinden Göktürkler, ekşiyen yoğurdun tadını düzeltmek için yoğurda su ekleyince tesadüfen ortaya çıkan bir içecek olan ayran sadece ülkemizde değil, Asya ve Balkan ülkelerinde de sevilerek tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Yoğurdun sulandırılmasıyla yapılan ayranın asidik özelliğinden dolayı içerisinde bakteri üreyemez.

Mide ve bağırsak için oldukça faydalı bir içecek olan ayran, mide ve bağırsak bölgesinde zararlı mikroorganizmaların üremesini engellediği gibi zararlı maddeleri de hızla vücuttan uzaklaştırmaktadır. Antioksidan özelliğinden dolayı detoks kürlerinde kullanılan ayranın insan vücudunu zehirleme riski bulunmamaktadır. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum barındıran ayranın büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda kemik ve diş sağlığını desteklediği bilinmektedir.

Peki, dünyadaki en sağlıklı ve doğal içeceklerden biri olarak kabul edilen 1 bardak ayran kaç kalori? Bu yazımızda susuzluğu gideren, harareti alan, vücudun besin ve mineral depolarını besleyen ayranın kalori değerlerini ele aldık.

1 Bardak Ayran Kaç Kalori?

Vücudun gereksinimi olan vitamin, mineral ve sıvı ihtiyacını karşılamaktadır. Bol miktarda protein içeren ayran, besin değeri de oldukça yüksek bir içecektir. Peki, 1 bardak ayran kaç kalori? İşte 1 bardak ayranın kalori değerleri;

ayran kaç kalori
ayran kaç kalori
 • 75 gram gelen yarım bardak ayran 38 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen bir bardak ayran 75 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 su bardağı ayran 100 kalori değerindedir.
 • 250 gram gelen 1 kutu ayran 125 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen 1 kutu ayran 150 kalori değerindedir.
 • 330 gram gelen cam şişe ayran 165 kalori değerindedir.
 • 350 gram gelen 1 kutu ayran 175 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 37’sini karbonhidratlar, yüzde 47’sini yağlar ve yüzde 16’sını proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 16.03 gram karbonhidrat, 8.75 gram yağ ve 7.28 gram protein vardır.   

Yağsız 1 Bardak Ayran Kaç Kalori

 • 100 gram gelen küçük 1 bardak yağsız ayran 27 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen 1 su bardağı yağsız ayran 41 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 su bardağı yağsız ayran 54 kalori değerindedir.
 • 250 gram gelen 1 kutu yağsız ayran 68 kalori değerindedir.
 • 330 gram gelen 1 kutu yağsız ayran 89 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 48’ini karbonhidratlar, yüzde 22’sini yağlar ve yüzde 30’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 10.56 gram karbonhidrat, 2.31 gram yağ ve 6.6 gram protein bulunmaktadır.

Eker Bardak Ayran Kaç Kalori

 • 200 gram gelen Eker bardak ayran 67 kalori değerindedir.
 • 330 gram gelen Eker cam şişe ayran 111 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 35’ini karbonhidratlar, yüzde 41’ini yağlar ve yüzde 24’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 10 gram karbonhidrat, 4.95 gram yağ ve 6.6 gram protein bulunmaktadır.

Sek Ayran Kaç Kalori

 • 200 gram gelen Sek bardak ayran 73 kalori değerindedir.
 • 330 gram gelen Sek bardak ayran 121 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 33’ünü karbonhidratlar, yüzde 44’ünü yağlar ve yüzde 22’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 10.23 gram karbonhidrat, 5.94 gram yağ ve 6.6 gram protein vardır.

İçim Bardak Ayran Kaç Kalori

 • 200 gram gelen İçim bardak ayran 60 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen İçim bardak ayran 90 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 27’sini karbonhidratlar, yüzde 47’sini yağlar ve yüzde 27’sini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 6 gram karbonhidrat, 4.8 gram yağ ve 6 gram protein vardır.

Pınar Bardak Ayran Kaç Kalori

 • 100 gram gelen 1 çay bardağı Pınar bardak ayran 42 kalori değerindedir.
 • 200 gram gelen 1 su bardağı Pınar bardak ayran 84 kalori değerindedir.
 • 300 gram gelen Pınar bardak ayran 127 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 33’ünü karbonhidratlar, yüzde 48’ini yağlar ve yüzde 19’unu proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 10.5 gram karbonhidrat, 6.6 gram yağ ve 6.3 gram protein vardır.

Ayran Zayıflatır mı?

Sadece ayran içerek bir insanın zayıflaması mümkün değildir. Ancak asitli, şekerli ve gazlı içeceklerin yerine ayran içilmesi uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir.

‘Ayran zayıflatır mı?’ sorusuna yanıt arayanlar, ayranın diyet beslenmelerinde yer alan bir içecek olduğunu öğrenince umutlanmaktadır. Ayrana diyet beslenmelerinde yer verilmesinin B vitaminlerini, magnezyum ve kalsiyum minerallerini içermesinin yanı sıra suda içerdiğinden dolayı toksin maddeleri hızla vücuttan dışarı atmasıdır.

Ayran yüksek oranda protein içerdiğinden dolayı kan şekerini yavaş yükseltmekte ve iştahın kontrol altına alınmasını da kolaylaştırmaktadır.

Diyet beslenmelerinde ayranın yağ oranı düşük yoğurtla hazırlanmasına çok dikkat edilmelidir.

Ayranın vücuda verdiği enerji düşük olduğundan gerekenden fazla enerji alınmasını engellemektedir. Ayrıca vücudun sıvı gereksinimini karşılamaktadır.

Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığından vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaktadır. Yine ayran uzun süre tokluk hissi veren bir içecek türüdür.