1 Avuç Çekirdek Kaç Kalori

1 Avuç Çekirdek Kaç Kalori
1 Avuç Çekirdek Kaç Kalori

Başlamasıyla birlikte sonu gelmeyen ve oldukça bağımlılık yapan çekirdek, keyifli sohbetlerin yanında, çayın yanında, heyecanlı dizilerin, filmlerin ve daha pek çok keyifli ortamların eşlikçisi olan çekirdek kilo aldırır mı? Bir avuç çekirdeğin yetmediği çekirdek kaç kalori? Bu yazımızda siz çekirdek severler için derledik. 1 avuç çekirdek kaç kalori? konusu oldukça merak edilmektedir. Hep birlikte inceleyelim..

Ayrıca çekirdek kaç kalori ve çekirdeğin faydaları konulu yazımıza göz gezdirerek çekirdekle ilgili detaylı bilgilerede sahip olabilirsiniz.

Çekirdek Kilo Aldırır Mı
Çekirdek Kilo Aldırır Mı

İçerik Başlıkları

Çekirdek Kilo Aldırır Mı

 • Bir kere başlayarak yedirmeye devam eden hatta bağımlılık yapan bir lezzeti olmasıyla birlikte pek çok markette kolay şekilde bulunabilmesi ve ucuz fiyatlı olabilmesiyle birlikte ulaşılabilir bir hal almaktadır.
 • Pek çoğumuzun bildiği üzere evet, çekirdek kilo yapar. Bunun nedeni ise içeriğinde yüksek oranda yağ olmasından dolayıdır.
 • Porsiyon kontrolünün aşırıya kaçılmasıyla birlikte, örneğin bir paket çekirdeği tüketilmesi durumunda ya da her akşam tüketmekle birlikte kilo almaya neden olacaktır.
 • Kilo almaya yol açmasıyla birlikte alınan kilonun büyük bir miktarıda yağ olarak alınmaktadır.
 • Bununla birlikte kilo almayla birlikte cilt üzerinde yağlanma ve aknelerin oluşmasıda kaçınılmazdır. Paketlenmiş olan çekirdekler, kavrulmuş ve tuz miktarının yüksek olması durumunda risk durumu daha da artış göstermektedir.
Ay Çekirdeği Kaç Kalori
Ay Çekirdeği Kaç Kalori

Çekirdek Kaç Kalori

Çekirdek çeşitlerine göre kalori açısından farklılık göstermesinden dolayı hangi çekirdeğin kaç kalori olduğunu sizlere açıklıyacağız, çekirdeğin kalori değerleri aşağıdaki gibidir:

Ay Çekirdeği Kaç Kalori

Ay çiceğinden elde edilmekte olan ay çekirdeği, en sık tercih edilen çekirdek türleri arasında yer almaktadır. Farklı damak zevklerine de uyum sağlamasıyla birlikte tuzlu, az tuzlu veya tuzsuz seçenekleri olarak da üretilmekte olan ay çekirdeği, yağ oranı olarak da yüksek olmasıyla birlikte iyi bir protein kaynağı olarak yer almaktadır. Peki ay çekirdeği kaç kalori?

 • 1 avuç (36 gram) ağırlığında olan ay çekirdeği yaklaşık olarak 210 kalori değerine sahiptir.
 • 1 orta kase (150 gram) ağırlığında olan ay çekirdeği yaklaşık olarak 875 kalori değerindedir.
 • 100 gram ay çekirdeği ise 585 kalori değerindedir.
Kabak Çekirdeği Kaç Kalori
Kabak Çekirdeği Kaç Kalori

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori

 1. Diyet yapan bireyler ve kilo vermeye çalışan bireyler için müjdeli bir haber vermek isteriz. Porsiyon kontrolüne dikkat etmek kaydıyla diyet döneminde tüketimi uygundur.
 2. Diğer çekirdek çeşitlerine göre daha besleyici olmasıyla birlikte bir avuç kabak çekirdek tüketiminde günlük çinko ihtiyacınızın %20 oranını, magnezyum ihtiyacınızın da %30 oranında karşılamakta olursunuz.
 3. Omega 3, lif ve demir açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği aynı zamanda bağışıklık sistemininde güçlenmesini sağlamaktadır.
 4. Yağ oranın yüksek olmasından dolayı 1 avuç porsiyondan fazlasının tüketilmesinde kilo aldırmaya neden olmaktadır. Peki 1 avuç kabak çekirdeği kaç kalori?
 • 1 avuç (10 gram) miktarında olan kabak çekirdeği yaklaşık olarak 55 kalori değerindedir.
 • 1 yarım avuç (5 gram) kabak çekirdeği yaklaşık 28 kalori değerindedir.
 • 1 çay bardağı (100 gram) miktarındaki kabak çekirdeği ise 565 kalori miktarı değerindedir.
 • 1 küçük kahve fincanı (150 gram) miktarındaki kabak çekirdeği yaklaşık olarak 840 kalori değerindedir.

Tuzsuz Çekirdek Kaç Kalori

 1. Tuzlu ay ay çekirdeğine kıyasla daha düşük kalori miktarına sahip olan kavrulmuş ve tuzsuz ay çekirdeği, düzenli ve aşırı miktarda tüketilmemesi durumunda sağlık açısından faydalı minerallere sahip olmasından dolayı tavsiye edilebilmektedir.
 2. Diyetisyenler, kilo kontrolü döneminde olan bireylerin tuzsuz ve çiğ çekirdekleri tüketmesini tavsiye etmektedirler.
 3. Tuzsuz ve işlenmemiş olan çekirdekler gün içerisinde kısa süreli açlık krizlerinin engellemesini sağlayacak lif miktarında sahiptir.
 4. Diyet yapan bireyler, ara öğün saatlerinde porsiyon kontrolüne dikkat edecek şekilde 1 avuç miktarında ya da yarım avuç miktarında tüketimi sağlayabilirler. Mineral ve vitamin açısından zengin olan çekirdek, arada bir tüketilmesi önerilmektedir.
 • 1 avuç (25gr) kavrulmuş ve tuzsuz ay çekirdeği yaklaşık olarak 145 kalori değerindedir.
 • 1 orta kase (150 gr) kavrulmuş ve tuzsuz ay çekirdeği yaklaşık olarak 870 kaloridir.
 • 100 gram kavrulmuş ve tuzsuz ay çekirdeği 580 kalori değeridir.