Hamak Yogası Nedir

hamak yogası nedir
hamak yogası nedir

Yogaya olan tüm ilgi Dünya genelinde her geçen gün artış göstermektedir. Bununla birlikte yoganın farklı çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri ise hamak yogasıdır. Yoganın en keyifli çeşitlerinden biri olarak bilinmekte olan hamak yogası, hem daha basit olmasıyla birlikte hem de daha az ekipmana ihtiyaç duyulması tercih edilmektedir. Evde yapmanın da mümkün olduğu bir yoga çeşidi, “antigravity yoga” ya da “aerial yoga” olarak da bilinmektedir. Ayrıca hava yogası şeklinde bir isim daha bulunmaktadır. Yoga yapanların en fazla keyif aldığı çeşitlerden biri olan hamak yogası nedir, klasik yogadan farkı nedir, tüm merak ettikleriniz bu yazımızda sizlere özel derlenmiştir. Ayrıca yoga nedir konu başlıklı yazımıza göz atarak klasik yoga hakkında da faydalı bilgi edinmeniz mümkündür.

Hamak Yogası Nedir

Hamak yogası, akrobasi kumaş ile yapılmakta olan yoga çeşitlerinden biridir. Bu kumaş, aslında yoga çeşidinin hamak kısmını oluşturmaktadır. Hamak yogasında meditasyon, pilates ve akrobasi bir arada yer almaktadır. Pek çok farklı çeşidin harmanlanmasıyla birlikte oluşmakta olan hamak yogasının beden sağlığı ve ruh sağlığı açısından saymakla bitmeyen bir çok faydası bulunmaktadır. Christopher Harrison tarafından keşfedilmekte olan bu yoga çeşidinde kişiler havada yoga deneyimi yaşamaktadır. Klasik yogaya göre farklı bir yapılış tarzına sahip olmakta olan hamak yogasını evde kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Hamakların kurulumu son derecede kolaydır. Asanaların tamamı havada asılı kalmasıyla birlikte gerçekleşmektedir.

Hamak Yogasının Hareketleri Nasıldır

Hamak yogasına öncesinde birkaç pratik alıştırma hareketleri ile birlikte başlanmaktadır. Isınmanın ardından da esas hareketlere geçiş sağlanır. Esas hareketleri eğitmeniniz size seçmektedir. Bir eğitmen ile çalışmıyorsanız yapacağınız hareketleri kendiniz belirlemeniz gerekmektedir. Belirlenen koreografiye göre asanaların tamamı akrobasi kumaş ile gerçekleşmektedir. Havada asılı kalmak kişiye oldukça keyif vermesiyle birlikte belirlenen asanaların yapılması ise vücut kaslarının çalışmasını sağlar. Asanalar doğru adımlarla uygulanması durumunda vücudunuzdaki tüm kaslar kolay bir şekilde aktif hale gelmiş olur.

hamak yogasının klasik yogadan farkı nedir
hamak yogasının klasik yogadan farkı nedir

Hamak Yogasının Klasik Yogadan Farkı Nedir

Hamak yogasının klasik yogadan pek çok farklı bulunmaktadır. Bu yogada, klasik yogadaki tüm hareketlerin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hamaklar, zorlayıcı hareketlerin yapımını kolaylaştırmaktadır. Klasik yoga, tekrarlanmakta olan baskısıyla birlikte yapılması durumunda zorlayıcılığı daha fazladır. Hamak yogası ise çekme kuvvetinden dolayı kendi ağırlığınızı kas gücü ile birlikte kaldırabilme imkanı sunmaktadır. Hamak yogası, yogaya yeni başlamakta olan kişiler açısından oldukça uygundur. Bunun sebebi ise hareketlerin hamaklardan dolayı daha kolay bir şekilde yapılmasıdır. Ayrıca hamak yogası, esnekliğinizi daha iyi ve hızlı gelişimini sağlayabilmektedir. Omuradaki baskının azaltmasıyla birlikte rahatlamaya, bel ve sırt ağrılarının gidermeye yardımcı olmakta olan hamak yogası, yorgunluk hissiyatının da azalmasına destek olmaktadır. Zihinsel aktivitelerinizi en üst seviyeye çıkartmayı başarabilmekte olan hamak yogası, merkezi sinir sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Hamak yogası, pek çok yönü ile birlikte normal yogadan daha fazla ayrılmaktadır. Her bir yoga çeşidi kendi içerisinde onlarda faydasıyla birlikte hem zihinsel hem de fiziksel açıdan gelişime yardımcı olmaktadır.