Diyette Pirinç Pilavı Yenir Mi

Diyette Pirinç Pilavı Yenir Mi
Diyette Pirinç Pilavı Yenir Mi

Çeşitli ana yemeklerle birlikte tamamlayıcı olarak pilav tercihinde bulunulmaktadır. Pilavın hazırlanışı kolay gibi görünse de bazı püf noktalara dikkat edilmesi de önemlidir. Sonuçta pilavı güzel yapanların diğer yemekleri de lezzetli olmaktadır.

Tereyağının kokusuyla birlikte oldukça lezzetli olan, pirinç pilavı diyette yenir mi? Glisemik indeksi yüksek olan pirinç pilavı kan şekerinin hızlı şekilde yükselmesini sağladığından dolayı hızlı bir şekilde acıkmaya neden olmaktadır. Peki pirinç pilavı kilo aldırır mı? Diyette yenir mi? Pirinç pilavıyla ilgili tüm detayları yazımızda sizler için yer verdik..

İçerik Başlıkları

Pirinç Pilavı Kilo Aldırır Mı

Pirinç pilavı kilo aldırır mı? Pirinç pilavı, porsiyon kontrolüne dikkat edilmediğinde ve sık sık tüketilmesi durumunda içeriğinde bulunan yüksek karbonhidrattan dolayı oldukça kilo almaya neden olan bir yemektir. Özellikle de pilavla birlikte nohut veya kuru fasulye gibi bakliyatların tüketimiyle birlikte kalori miktarında da artış gözükmektedir.

Diyette Pirinç Pilavı Yenir Mi

Pirinç yüksek oranda karbonhidrat içermesinden dolayı diyette olan kişilerin açlık hissinde azalmalar görülmektedir. Diyetin ilk günlerinden itibaren zayıflama döneminde durağanlık gözlemlenmektedir. Bu nedenle de yaklaşık olarak 2 haftanın sonunda istenilen kiloya ulaşmak mümkün olacaktır.

Pilav Yiyerek Zayıflanır Mı

Makarna, pilav, bulgur ya da patates gibi karbonhidrat açısından zengin besinlerin porsiyon miktarına ve yağ oranına dikkat edilmesi durumunda zayıflama programları içerisinde yer alabilmektedir. Bu yiyeceklerin tüketimi yapılarak da zayıflamak mümkündür.

Pilav Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi
Pilav Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi

Pilav Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi

  • Genel olarak pirinç ve bol miktarda yağ ile hazırlanan pilav, kalori açısından da tahmin edilmesi üzere yüksek değere sahiptir.
  • Fakat, nişasta açısından düşük olan bir pirinçle, az yağ ile pişirdiğiniz bir pilavın kalori miktarını düşürmek mümkün olacaktır.
  • Ana yemeklerin yanında uzun süreli tok tutma özelliğine sahip olsa da, glisemik indeks açısından yüksek yemek çeşitlerinden biridir.
  • Kana karışmasıyla kan şekerini yükseltme hızıda oldukça yüksektir. Bu nedenle kişinin hızlı acıkmasını sağlar.
  • Diyet esnasında tüketimi sağlanan pilavın, yağ içeriğinin düşük olmasına özen gösterilmesiyle birlikte gün içerisinde ekmek tüketim miktarınında düşürülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise pilavın yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olmasıdır.
  • Porsiyon kontrolüne dikkat ederek ve belli aralıklarla tüketilmesi durumunda etkili bir zararı olmaması gibi esmer ve kepekli pirinç ile birlikte sebzeli bir pilavda hazırlanabilmektedir.
  • Bu durumda da tek tabak içerisinde besleyici bir öğün hazırlamış olursunuz. Yanında bol yeşillikli bir salata ile güzel bir ikili olabilmektedir.
  • Sürekli ve büyük porsiyonlarda tüketimi sağlanan pirinç pilavı kilo almaya neden olabilmektedir. Zayıflamak isteyen kişiler diyetisyen desteğiyle birlikte pilav tüketimiyle ilgili bir program hazırlamalıdırlar. Çorba kaşığı hesabıyla kalori değerini de ayarlayabilirsiniz.