Diyette Lavaş Yenir Mi

Diyette Lavaş Yenir Mi
Diyette Lavaş Yenir Mi

Lavaş ekmeği, kalori açısından diğer ekmeklere kıyasla farklılıklar gösteren bir ekmek çeşididir. Lavaş ekmeğin ne olduğunu öğrenebilmek isteyen kişiler için kısaca açıklayalım. Lavaş ekmeği, mayalı veya mayasız olarak bir hamur elde edilir. Daha sonrasında incecik açılarak tava veya odun ateşinde kısa bir süre içerisinde pişirildikten sonra elde edilen bir ekmek çeşididir. Doğu mutfağında önemli bir değere sahip olan lavaş ekmeği, genel olarak etli yemeklerle birlikte servis edilmektedir. Kahvaltılarda peynirle de tüketimi sağlanan bu ekmek çeşidi, Türk kültürünün önemli bir listesi arasında yer almaktadır.

Lavaş Mı Daha Kalorili, Ekmek Mi
Lavaş Mı Daha Kalorili, Ekmek Mi

Lavaş Mı Daha Kalorili, Ekmek Mi

Lavaşın kalori değeri beyaz ekmeğe göre daha düşüktür. Kalorisine ilaveten lavaş ekmeğin besin değeri de normal ekmeğe göre daha düşüktür. Bu nedenle öteki ekmek çeşitlerine göre daha fazla kilo aldırmamaktadır. Tabii her besinde olduğu gibi lavaş tüketiminde de porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekmektedir. 100 gramdaki lavaş ekmeğinde 12,47 gram yağ, 3,58 protein ve 15.04 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Lavaş Kaç Kalori
Lavaş Kaç Kalori

Lavaş Kaç Kalori

  • Bir adet çeyrek porsiyon olan lavaş yaklaşık olarak 40 kaloridir.
  • 1 adet lavaş yaklaşık olarak 185 kaloridir.
  • 50 gram olan ince lavaşın kalorisi ise 145’dir.
  • 100 gram ağırlığında olan lavaş yaklaşık olarak 285 kaloridir.
  • 1 adet kepekli lavaş yaklaşık olarak 187 kaloridir.
  • 100 gramlık tam buğday lavaş ise yaklaşık olarak 310 kaloridedir.
Diyette Lavaş Yenir Mi
Diyette Lavaş Yenir Mi

Diyette Lavaş Yenir Mi

Lavaş, bir nevi ekmek çeşidi olarak yer almaktadır. Aşırı miktarda tüketimi sonucunda, metabolizmanın yavaşlamasını ve damar tıkanıklığı gibi problemlere neden olabilmektedir. Ölçülü miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Diyet dönemde olan kişiler veya kilo kontrolü sağlamak isteyen kişilerin arada bir tüketimini sağlayabilirler.

1 Dilim Lavaş Kaç Dilim Ekmek

1 dilim lavaş kaç dilim ekmek? Sorusuna kısa bir açıklama yapmamız gerekirse; Bir dilim (70 gram) tam buğday lavaş tüketmeniz durumunda, diyetinizden yaklaşık olarak 3 dilim ekmek (75 gram) çıkarmanız gerekmektedir.

Lavaş Kilo Aldırır Mı
Lavaş Kilo Aldırır Mı

Lavaş Kilo Aldırır Mı

Kilo verme söz konusu olması durumunda, akıllara ilk olarak ekmek yenir mi sorusu gelmektedir. Uzman kişilerin bir kısmı olumlu yanıt verirken diğer uzman kişiler ekmeğin kilo verme döneminin yavaşlattığıyla ilgili bilgilendirmektedir. Ekmek, karbonhidrat açısından zengin bir besin olarak yer almaktadır. Aşırı miktarda tüketimi sağlanması durumunda metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketimi sağlanması önerilmektedir.

Diyet beslenme programında lavaşın yeri de mutlaka olmalıdır. İnce bir dilim ekmek olarak gözüksede genel olarak kilo aldırmadığını düşünebilirsiniz. Ancak durum göründüğü gibi olmayabilir. Karaciğer yağlanması olan kişilerin, lavaş tüketimi oldukça risk taşımaktadır. Karaciğer yağlanması gibi bir durum yaşamıyorsanız, öğünlerinizde ölçüye dikkat ederek tüketimini sağlayabilirsiniz. Lavaşın tüketimi sağlanan öğünlerde, ekstra olarak ekmek ya da unlu gıdaların tüketimi sağlanmaması önerilmektedir.