Açık Havada Yapılabilecek Egzersizler Nelerdir

açık alanda yürüyüş yapmak
açık alanda yürüyüş yapmak

Spor salonlarından, evdeki koşu ve yürüyüş bandından sıkılanlar veya fazla kilolarından kurtulmak için farklı bir yöntem arayanlara açık havada yapılabilecek egzersizler en iyi alternatiftir.

Açık havada yapılabilecek kardiyovasküler egzersizler sayesinde kalp ritmi hızlandırılabileceği gibi vücuttaki kasların çoğunluğu aynı anda çalıştırılabilir. Ayrıca açık havada yapılan egzersizler insanı zinde tutarak gün boyu enerjik kalmasını sağlar.

Sabahın erken saatlerinde ya da güneşin batımına doğru açık havada yapılabilecek egzersizler sayesinde vücuttaki fazla yağları yakarak fazla kilolardan kurtulmak mümkün. Açık havada yapılan egzersizlerin genel sağlığa olan faydaları da düşünüldüğü zaman özellikle yaz mevsiminde spor aletlerini bir kenara bırakarak açık havada egzersiz yapılması en sağlıklı kalori yakma yöntemidir.

Yürüyüş Yapmak

Günlük 45 dakika yapılacak açık hava yürüyüşü hem vücuda bol oksijen girmesini sağlayacak, hem de vücuttaki fazla yağları yakarak kilo verdirecektir. Açık havada yapılan yürüyüş zihni ve ruhu dinlendireceği için günlük yaşam daha verimli ve kaliteli olacaktır. Ayrıca yürüyüş çağımızın hastalığı stresi en minimuma indirmek içinde sağlıklı bir alternatiftir. Kardiyovasküler kapasitesinin düşüklüğünden ya da ortopedik bir rahatsızlığından dolayı spor yapamadığından şikayet edenler içinde açık alanda yapılacak yürüyüş en uygun egzersizdir. Açık alanda sağlıklı bir yürüyüş için en uygun saatler ise sabah kahvaltı yapmadan evvel veya akşam yemeğinden sonradır.

Ayrıca günde 10 bin adım atmanın faydaları nelerdir konulu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Günde 10 Bin Adım Atmanın Faydaları

Koşu Yapmak

Egzersiz yaparken bir türlü motive olamadığından yakınanlar, vücudu daha hızlı hareketlendiren koşuyu, koşu bandında değil de açık havada yaparlarsa vücutlarına hem daha fazla kalori yaktırırlar, hem de kandaki oksijen seviyesini yükselterek motivasyonlarını artırırlar. Açık havada yapılan koşu, metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra iskelet ve kas yapısını da kuvvetlendirir.

açık havada koşmak
açık havada koşmak

Kondisyonu artırmak için haftada 3 defa 20’şer dakika koşu yapılmasının yeterli olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Yine düzenli yapılan koşuların sağlığa olan faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Kalp sağlığını olumlu etkiler
  • Beyin fonksiyonlarını artırır
  • Daha derin ve kaliteli uyku için en iyi sporlar arasındadır
  • Stresi azaltır
  • Depresyona karşı ciddi koruma sağlar
  • Şeker hastalığını engellemeye yardımcı olur
  • Kemikleri kuvvetlendirir
  • Cilt sağlığını olumlu etkiler

Bisiklet Sürmek

Kardiyovasküler spor yapmak isteyip de yürüyüş ve koşu haricinde farklı bir spor yapmak isteyenler için en az yürüyüş ve koşu kadar etkili bisiklet sürmek tavsiye edilebilir. Kalp sağlığını destekleyen bisiklet sürmek vücuttaki fazla yağları yakarak zayıflamaya ve formda kalmaya yardımcı olur. Ayrıca bisiklet sürmek üzerinizdeki stresi atmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olur. Bu yönüyle anksiyete ve depresyona çok iyi gelir. Vücudun kas ve kemik kuvvetini ve esnekliğini artırır.

açık havada yüzmek
açık havada yüzmek

Yüzmek

Vücuttaki bütün kas gruplarını çalıştıran ve diğer egzersizlerle kıyaslandığı zaman vücuda iki kat daha fazla kalori yaktıran yüzmenin en önemli avantajlarından birisi de suyun rahatlatıcı ve dinlendirici etkisidir. Yüzmenin kaç kalori yaktırdığına yönelik yapılan araştırmalar, sadece 1 saatlik yüzmenin vücuda 500 kalori yaktırdığını ortaya koyuyor. Ayrıca yüzmek beyne daha fazla oksijen gitmesini sağladığı gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden hastalıklara karşı korur.

Merdiven Çıkmak

Kardiyovasküler kapasiteyi artıran merdiven çıkmak son senelerde bir spor olarak çok yaygın yapılmaktadır. Hatta merdiven çıkmanın dünyada en popüler sporlardan biri olduğu söylenebilir. Merdiven çıkmanın spor olarak en önemli avantajı ise her yerde yapılabilme imkanının olmasıdır. Merdiven çıkma esnasında vücut kütlesi dikey olarak kaldırıldığı için bacaklar daha kaslı ve güçlü olur. Özellikle orta yaşların o klasik kilosuyla baş etmek için en ideal spordur. Metabolizma hızını artırarak zayıflamaya yardımcı olur. Kalp krizinde riski çok düşürdüğü gibi damar tıkanıklığını engeller. Hipertansiyonun ve kalp çarpıntılarının kontrol altına alınmasında etkilidir.  

Paten Sürmek

Paten sürülmesi kalp atım hızını ve soluk alma hızını artırdığından hem kalbin, hem de akciğerin temposunu yükseltir. Bu sayede kardiyovasküler sistemi korur. Paten düzenli olarak sürülürse vücuttaki kas hacmi artar. Kalça ve bacaklar için en ideal egzersizler arasında gösterilir. Paten sürülürken atılan uzun adımlar ve sallanan kollar vücuttaki kas gruplarının birlikte çalışmasını sağlar. Dinamik bir denge sporu arayanlara tavsiye edilmektedir. Tempolu ve düzenli sürülen paten vücuda kalori yaktırdığından ve kas hacmini artırdığından hem ideal kiloya ulaştırır, hem de vücudu şekillendirir. Eklemlerle dost bir spor türüdür.