1 Dilim Yaş Pasta Kaç Kalori

1 dilim yaş pasta kaç kalori
1 dilim yaş pasta kaç kalori

Yaş pasta; Birçok kutlama, sürpriz ve özel günlerin vazgeçilmez tatlı türüdür. Ancak birçok çeşidi bulunan yaş pastayı kilo verme problemi olanların tüketirken çok dikkatli olması gerekmektedir. Yaş pastanın içeriğindeki şeker ve krema kalori değerlerini bir hayli yükselttiğinden kilo almaya zemin hazırlamaktadır.

Günümüzde birçok organizasyonun başrolünü üstlenen yaş pasta yüzlerce çeşidiyle insanı cezbetse de sağlık açısından yaş pastanın cazibesine fazla kapılmamakta fayda vardır.

İçerik Başlıkları

Yaş Pasta Kaç Kalori

Genelde pastanelerden hazır olarak alınan ve malzemeleri alınarak evde de yapılabilen 1 dilim yaş pasta kaç kalori? 1 dilim yaş pastanın sık tüketilen türelerine göre kalori değerlerini bu yazımızda ele aldık.

Diğer yazımız olan ” Çikolatalı Yaş Pasta Kaç Kalori ” da göz atmanızı tavsiye ederiz.

1 Dilim Yaş Pasta Kaç Kalori

İçeriğinde yağ ve karbonhidrat oranı çok yüksek olan yaş pastayı kilo problemi olanların yanı sıra diyabet hastalarının da tüketmemesi gerekmektedir. İdeal kilosunu koruyarak sağlıklı yaşam sürmek isteyenlerin canı çok çektiği zaman ya da bir davette yaş pasta ikram edildiği zaman ince 1 dilim yaş pasta yemeleri tavsiye edilmektedir. İnce 1 dilim yaş pasta tüketildiği zamanda o günün kalori dengesini sağlamak için 2 dilim ekmek, yarım bardak süt ve 1 porsiyon meyve beslenme programından çıkartılmalıdır.

Peki, ‘1 dilim yaş pasta kaç kalori?’ İşte günlük kalori dengesinin bozulmaması ve ideal kilonun korunması için 1 dilim yaş pastanın kalori değerleri;

  • 100 gram gelen ince 1 dilim yaş pasta 250 kalori değerindedir.
  • Kalori değerlerinin yüzde 77’sini karbonhidratlar, yüzde 16’sını yağlar ve yüzde 7’sini proteinler oluşturmaktadır.
  • Besin değerlerinde ise 44.59 gram karbonhidrat, 4.06 gram yağ, 4.13 gram protein ve 0.95 gram lif vardır.
  • 145 gram gelen orta dilim yaş pasta 362 kalori değerindedir.
  • 150 gram gelen 1 dilim yaş pasta 400 kalori değerindedir.

1 dilim yaş pasta 400 kalori

1 Dilim Çikolatalı Yaş Pasta Kaç Kalori

Çikolatalı yaş pasta yağ ve şeker oranı çok yüksek besinler arasında yer almaktadır. Zayıflamak için diyet yapanların, ideal kilosunu korumak isteyenlerin ve diyabet hastalarının tüketmekten kesinlikle kaçınması gerekmektedir. Çikolatalı yaş pasta doğum günlerinin ve evlilik yıl dönümlerinin vazgeçilmezi olsa da tüketirken ince 1 dilimden fazlasını tüketmekten kesinlikle kaçınmak gerekmektedir.

1 dilim çikolatalı yaş pasta kaç kalori
1 dilim çikolatalı yaş pasta kaç kalori

Peki, lif ve protein oranı çok yüksek olan 1 dilim çikolatalı yaş pasta kaç kalori? İşte 1 dilim çikolatalı yaş pastanın kalori değerleri;

100 gram gelen 1 dilim çikolatalı yaş pasta 385 kalori değerindedir.

150 gram gelen orta dilim çikolatalı yaş pasta 577 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 27’sini karbonhidratlar, yüzde 67’sini yağlar ve yüzde 5’ini proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 39.56 gram karbonhidrat, 42.85 gram yağ, 7.44 gram protein ve 6.39 gram lif vardır.

1 Dilim Bisküvili Yaş Pasta Kaç Kalori

Bisküvili yaş pastanın içeriğindeki yağ ve şeker oranı ile kalori değerleri diğer yaş pasta türlerine göre çok daha düşüktür. Bisküvili yaş pasta pastaneden hazır alınabileceği gibi evde de rahatlıkla yapılabilmektedir. Yapımı çok pratik olduğundan tüketilirken evde yapılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Zayıflamak için diyet yapanların ve ideal kilosunu korumak isteyenlerin kalori değerlerinin düşüklüğüne aldanarak tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekir. Ayrıca diyabet hastaları da tüketirken ölçülü olmaya çok dikkat etmelidir. Bisküvili yaş pastanın kalori değerlerini daha da düşürmek için kepekli bisküvi ile yapılabilir ve pudingi yapılırken de şeker yerine tatlandırıcı kullanılabilir.

Peki, çay saatlerinin popüler besinlerinden olan ve çikolatalı puding ile yapılan 1 dilim bisküvili yaş pasta kaç kalori? İşte 1 dilim bisküvili yaş pastanın kalori değerleri;

  • 220 gram gelen 1 dilim bisküvili yaş pasta 361 kalori değerindedir.

260 gram gelen büyük 1 dilim bisküvili yaş pasta 427 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 66’sını karbonhidratlar, yüzde 21’ini yağlar ve yüzde 13’ünü proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 67.48 gram karbonhidrat, 9.42 gram yağ, 13.26 gram protein ve 2.31 gram lif vardır.

1 Dilim Mozaik Yaş Pasta Kaç Kalori

Mozaik yaş pasta bisküvi ve çikolatalı puding ile hazırlanmaktadır. Bu pasta türü kesildiği zaman iç kısmı mozaik şeklini almaktadır. Kalori değerleri diğer yaş pasta türleriyle kıyasladığı zaman düşük olsa da şeker oranının çok yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Diyabet hastalarının tüketiminden kaçınması özellikle tavsiye edilmektedir. Çocukların çok sevdiği mozaik yaş pasta kırık bisküviler üzerine genellikle çikolatalı puding dökülmesiyle ve sıkıştırıldıktan sonra soğumaya bırakılmasıyla hazırlanmaktadır.

Peki, hazırlanışı çok kolay ve pratik olan 1 dilim mozaik yaş pasta kaç kalori? İşte karbonhidrat oranı çok yüksek olan 1 dilim mozaik yaş pastanın kalori değerleri;

  • 60 gram gelen ince 1 dilim mozaik yaş pasta 221 kalori değerindedir.

90 gram gelen orta büyüklükte 1 dilim mozaik yaş pasta 331 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 46’sını karbonhidratlar, yüzde 48’ini yağlar ve yüzde 6’sını proteinler oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 37.95 gram karbonhidrat, 17.58 gram yağ, 4.74 gram protein ve 1.98 gram lif vardır.

Meyveli Yaş Pasta Kaç Kalori

Meyveli yaş pasta hazırlanırken yaş veya kuru meyveler kullanılmaktadır. Yağ ve şeker oranı çok yüksek bir pasta türüdür. İçinde ve üstünde meyve parçacıklarının bulunduğu meyveli yaş pasta genelde krem şanti ile süslenmektedir. Çocuklar tarafından çok tüketilen yaş pasta türleri arasında yer almaktadır. Özellikle çocukların doğum günlerinde tercih edilen meyveli yaş pastanın üstünde çizgi film kahramanlarının yanı sıra hayvan figürleri de yer almaktadır.

meyveli yaş pasta kaç kalori
meyveli yaş pasta kaç kalori

Peki, bir meyveden hazırlanabileceği gibi birkaç meyve türünden de hazırlanabilen 1 dilim meyveli yaş pasta kaç kalori? İşte 1 dilim meyveli yaş pastanın kalori değerleri;

  • 125 gram gelen ince 1 dilim meyveli yaş pasta 215 kalori değerindedir.
  • 250 gram gelen orta dilim meyveli yaş pasta 429 kalori değerindedir.

300 gram gelen büyük dilim meyveli yaş pasta 515 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 67’sini karbonhidratlar, yüzde 23’ünü yağlar ve yüzde 10’unu proteinleri oluşturmaktadır. Besin değerlerinde ise 82.2 gram karbonhidrat, 12.18 gram yağ, 12.76 gram protein ve 7.19 gram lif vardır.