1 Bardak Kola Kaç Kalori

1 bardak kola kaç kalori
1 bardak kola kaç kalori

İnsanlar içecek olarak en fazla su, çay ve kahveyi tüketmektedir. İnsanların bu içeceklerden sonra en fazla tükettiği içeceklerden olan kola, sağlığa zararlı olsa da dünyadaki birçok insan tarafından sevilerek tüketilmektedir. Hatta içinde bulunduğumuz çağın en popüler içeceklerinden birininde kola olduğu söylenebilir.

İnsanlar, kolayı en fazla sineme ve dizi keyfi yaparken mısır-kola veya cips-kola şeklinde tüketmektedir. Fast-food menülerinde de çok fazla tüketilen kola özellikle yazın bunaltıcı sıcaklarında serinlemek için çok fazla içilmektedir. Kokusuyla iştah açan kolanın içeriğinde yüksek miktarda şeker vardır.  

Kolanın ilk keşfi tümüyle doğaçlama olarak 1886 yılında yapılmıştır. Georgia Atlanta’da eczacılık yapmakta olan Dr. John S. Pemberton tarafından 8 Mayıs tarihinde hazırlanan şurup kıvamındaki içecek içen herkes tarafından çok beğenilince bu şurupla ticaret yapmaya başlayan eczacı, kolanın içerisine daha sonra karbonatta ekleyerek içeriğinde şeker olan bu asitli içeceği 5 centten satmaya başladı. Kolanın ilk keşfedildiği zamanlardaki ‘Nefis ve Serinletici’ olan sloganına bir de logo yapan Dr. Pemberton, kolanın ilk sevkiyatını kırmızı fıçılarla sağladığından kırmızı, kolayla bütünleşen renk olmuştur. 

Peki, 1880’li yılladan günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmeyen 1 bardak kola kaç kalori? Bu yazıda şekersiz, klasik ve diyet çeşitleri de bulunan kolanın kalori değerleri ile ‘Kola kilo aldırır mı?’ sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

1 Bardak Kola Kaç Kalori

Kola içeriğinde yüksek miktarda şeker barındırmaktadır. Kola asitli bir içecek olduğundan dolayı sindirim sistemi için zararlı olduğu gibi aşırı tüketilirse kilo yapmaktadır. Bu nedenle kolanın tüketiminden kaçınılması sağlık için daha faydalıdır. Ancak insanların canı kola çektiği zamanda bu isteğe bir türlü karşı koyamamaktadır. Ayrıca kolanın bağımlılık yaptığı bilimsel olarak da ispatlandı. Peki, 1 bardak kola kaç kalori? İşte kolanın kalori değerleri;

 • 200 gram gelen 1 su bardağı kola 122 kalori değerindedir. 
 • 330 gram gelen 1 kupa kola 201 kalori değerindedir.
 • 1 litre kola 410 kalori değerinde ve yaklaşık 16 küp şeker içerir.

1 bardak kola 122 kalori

Kalori değerlerinin yüzde 100’ünü karbonhidratlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz.

Kolanın besin değerleri

 • 35,81 gram Karbonhidrat
 • 13,2 mg Sodyum
 • 3,3 mg Potasyum
 • 13,2 mg Kalsiyum
 • 0,1 gram Demir minerali vardır. 

1 Bardak Coca Cola Kaç Kalori

 • 200 gram gelen 1 su bardağı Coca Cola 90 kalori değerindedir.
 • 250 gram gelen 1 kutu Coca Cola 113 kalori değerindedir. 
 • 330 gram gelen 1 kutu Coca Cola 149 kalori değerindedir.

1 bardak coca cola 90 kalori

1 bardak coca cola kaç kalori
1 bardak coca cola kaç kalori

Kalori değerlerinin yüzde 100’ünü karbonhidratlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz. Besin değerlerinde ise 36.96 gram karbonhidrat vardır.

Pepsi Kaç Kalori

 • 100 gram gelen Pepsi kola 41 kalori değerindedir. 
 • 210 gram gelen 1 su bardağı Pepsi kola 86 kalori değerindedir. 
 • 330 gram gelen 1 kutu Pepsi kola 146 kalori değerindedir.

1 bardak pepsi 86 kalori

1 bardak pepsi kaç kalori
1 bardak pepsi kaç kalori

Kalori değerlerinin yüzde 100’ünü karbonhidratlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ ve karbonhidrat bulunmaz.   

Cola Turka Kaç Kalori

 • 100 gram gelen Cola Turka 21 kalori değerindedir. 
 • 330 gram gelen Cola Turka 69 kalori değerindedir.

Kalori değerlerinin yüzde 100’ünü karbonhidratlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde yağ ve protein bulunmaz. Besin değerlerinde ise 17,16 gram karbonhidrat vardır. 

Kola Kilo Aldırır mı?

1 su bardağı kolanın içerisinde 7 küp şeker, 1 kutu kolanın içerisinde ise 15 küp şeker bulunmaktadır. Bu kadar şekerli suyu, çayı veya kahveyi içmeyi kimse istemez. Diyet kolalar ise daha az şeker içerse de bu kolalarda kullanılan tatlandırıcılar doğal olmadığı için vücutta insülin direncine neden olmaktadır. Kolanın içeriğinde şeker oranının aşırı yüksek olmasının yanı sıra asitli bir içecek olması da yalnızca midenin değil, bütün organların sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kola içeriğinde kafein barındıran bir içecek türüdür. Kafein ise vücutta fazla su tutulmasına ve ödeme neden olmaktadır.

Peki, ‘Kola kilo aldırır mı?’ Kola her yönüyle sağlığa zararlı bir içecek olsa da ülkemiz kola tüketiminde dünyada 20’inci sırada yer almaktadır. Asitli bir içecek olması vücutta hazmı kolaylaştırmasına rağmen aşırı ve ölçüsüz tüketilirse kilo aldırmaktadır. İnsan vücudunu aşırı yıpratan şekerin yanı sıra asit, kafein ve daha birçok zararlı madde içeren kola, sadece kilo değil, ilk yudumdan itibaren ağız ve diş sağlığını, karaciğer, yemek borusu, böbrek ve daha birçok organın sağlığını olumsuz etkilemektedir. 

Kolayı zayıflamak için diyet yapanların kesinlikle tüketmemesi gerekir. Ayrıca kola hiç bir sağlıklı beslenme tarzına uygun bir içecek türü değildir.

Kolanın Sağlığa Zararları

Kola içildiği zaman vücuda bilinçli olarak tam 10 çay kaşığı şeker alınmış olur ki bu vücudun günlük gereksinim duyduğu şeker miktarının tam 100 katıdır. 

Vücuda bu kadar fazla şeker alındığı zaman vücutta ister istemez insülin depolanmış olmaktadır. Bu da karaciğerin yağlanması için önemli bir nedendir. 

Vücuda bu kadar yüksek miktarda şekerin girmesi kan şekerini büyük bir hızla yükselttiği gibi insan tatlı bir şeyler yeme gereksinimi ve açlık hisseder. 

Kolanın sağlığa zararları arasında en önemlilerinden biride dişlerde çürümeye ve kemik yapısında hasara neden olmasıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar kolayı tüketmemelidir. Mümkünse kolanın ne olduğunu bilmemeleri en sağlıklı olanıdır. 

Böbreklerdeki kalsiyumun dışarı atılmasına yol açmaktadır. Ayrıca böbreklerin kalsiyum emilimini de yavaşlatmaktadır. 

Kola bağımlılık yapan bir içecek türüdür. Kolanın içeriğindeki kafein ise bu bağımlılıktan sadece biridir. 

Kola kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olduğu için kalbe giden damarlardaki hastalık riskini artırmaktadır. 

Kola düzenli tüketilen bir içecek olursa bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Kola içen insanlar, içmeyen insanlara göre çok çabuk hastalanmaktadır. 

Kola içen insanların vücudu çok kolay yağ depolamaktadır. Düzenli tüketiminde ise vücut kolay yağ depolamaya meyilli hale gelmektedir. 

2001 yılında bir iddia uğruna 8 litre kola içen bir insan karbondioksit zehirlenmesi geçirerek öldü. Kola içeriğinde yüksek miktarda karbondioksit barındırır. İnsanların vücudu ise oksijene gereksinim duyar. 

Kolanın içeriğinde etil alkolün yanı sıra kokainde bulunmaktadır. 

Kola kemik erimesi riskini artırmaktadır. Çünkü kola içen insanların vücudu kemik yapısını yumuşatan hormonları daha fazla salgılamaktadır. Kas erimesinin de bununla bağlantılı olduğu söylenebilir.